Bořek Kopecký

Šéftrenér mládeže Petr Macháček v rozhovoru pro klubový web zhodnotil uplynulou mládežnickou sezonu a prozradil, co se v příští sezoně změní.

klubu působíte na postu šéftrenéra mládeže. Co všechno vaše práce obnáší?

Mám na starosti dohled nad všemi hráči, kteří působí u nás v klubu, trenéry a metodikou, která tady je a kterou bych chtěl, aby kluci a trenéři dodržovali.


Jak byste zhodnotil uplynulou sezonu, co se týče mládeže?

Tady bych mládež trošku rozdělil. Dívám se na ní jako na tři kategorie. První je přípravka, druhá žákovská liga a třetí dorost plus juniorka.

V první kategorii přípravky jsou děti, které začínají s hokejem a učí se základy. Na to se nabalují první soutěže. Sleduji, jak se hráči vyvíjejí individuálně a taky v kolektivu. Jde o pevné základy dovedností - bruslení, vedení kotouče a další. V utkání chci, aby se prosadili individuálně. To znamená, že na prvním místě je bruslení s pukem do volného prostoru, prosazení v situaci jeden na jednoho, klička, přihrávka spoluhráči, zakončení. Bez kotouče snaha dobruslit soupeře a získat puk. To jsou hlavní body které sleduji. Chci, aby naši trenéři nechávali v této kategorii hráčům volnost, aby si načetli co nejvíce herních situací a vyřešili je sami a poté dostali od trenérů zpětnou vazbu na opravu nebo řešení jiným způsobem. Výsledky zápasů se neuvádějí, ale každý hráč vnímá to, jestli vyhrál nebo prohrál a já chci, aby se hráči vždy snažili vyhrát.

Druhá kategorie je žákovská liga, která v této sezoně byla pro ročníky 2010-2007 - šestá až devátá třída. Nehráli jsme po třídách, ale smíšenkou, protože nemáme takové počty hráčů. Mladší žáci byli hráči šesté a sedmé třídy a starší žáci osmé a deváté. Tyto kategorie se hrají na výsledky a do tabulky. Tady chci podotknout, že je důležité mít na paměti, že jde pořád o výchovu s důrazem na odpovědnost výkonu hráče na ledě . Velmi si vážím postupu starších žáků do finálové skupiny, kdy jsme po první části soutěže obsadili čtvrté a postupové místo. Finálovou nástavbu jsme odehráli proti velkoklubům z Třince, Vítkovic, Olomouce, Přerova apod. a v těchto utkáních se hráčům dostalo vysokého hokejového vzdělání. Mladší žáci postoupili společně se staršími a to dokonce z prvního místa v základní části. U obou kategorií jsem sledoval, jak si kluci poradí s vyšší úrovní hokeje. Všechna utkání se hrála ve větším tempu, hráči měli vyšší dovednosti a naši kluci se museli všemu přizpůsobit. Chvíli to trvalo, ale kluci si na vše zvykli . Viděl jsem, že o hokeji přemýšlí a snaží se herní situace řešit ve větší rychlosti. Taky jsem viděl hodně nedostatků, na kterých budeme pracovat v následujících obdobích, a budeme chtít navázat na tuto úspěšnou sezónu. Těším se na soutěž devátých tříd, kterou bude hrát r. 2008 doplněný o šikovné kluky 2009, kde bychom opět měli potkat všechny velké kluby, jenž už budou doplněny o šikovné hráče z jiných menších klubů, které tuto třídu nebudou hrát.

Třetí kategorie je dorost a juniorka. Tato kategorie je pro nás důležitá z důvodů možných budoucích hráčů pro ,,A'' tým. Jsou to kluci, kteří neodešli do vyšších soutěží a soustředí se na hokej ve svém klubu. Tady chci všechny hráče pochválit za odvedenou práci v sezoně, protože kluci chodili pravidelně na tréninky a to se projevilo v utkáních. Někteří se objevili na trénincích s áčkem a chci, aby taky zahájili tu příští v dospělém mužstvu. Jeden z příkladu je Honza Holáň, který se jako junior prosadil u mužů a věřím, že si v následující sezóně vybuduje pevné místo v sestavě.


Jak hodnotíte program Výchovy talentované mládeže?

Mně osobně se program líbí. Jde o výběr nejtalentovanějších hráčů v kraji, se kterými se rozvíjejí dovednosti na vyšší úrovni než v klubu. Tito hráči mají větší předpoklady pro vrcholový hokej a svaz se jim snaží nabídnout vyšší hokejové vzdělání. Jsou to kategorie U14, U15. Vedl jsem v našem kraji ročník 2007 - U15, který měl v letošní sezóně na programu jednodenní kempy, které byly zaměřené v první fázi na individuální činnost a ve druhé zápas s jiným krajem. Vše vrcholilo mistrovstvím republiky krajů, kde jsme se umístili na čtvrtém místě. Turnaj měl velmi dobrou úroveň a bylo vidět, že kluci si uvědomovali, že reprezentují kraj a taky sami sebe před zraky reprezentačních trenérů, kteří je bedlivě sledovali a po skončení turnaje vybrali do užšího výběru Střed - Západ - Východ a poté do Východ - Západ. Byl jsem u skupiny Východ až do posledního zápasu a tudíž i jeho nejužšího výběru a byla to, i pro mě, velmi dobrá zkušenost. Teď hráče čeká pozvánka do reprezentačního výběru U16 a posun ve svých hokejových kariérách zase o stupínek výš.


Co vás nejvíce baví na práci s mladými hráči?

Hlavně bych chtěl říct, že je to nikdy nekončící práce. Jsem součástí vývoje hráče, kterému předávám zkušenosti, které jako trenér a bývalý hráč mám. Sleduji, jak s nimi zachází a jak se snaží nebo nesnaží s těmito informacemi naložit. Chci, aby byl připravený na další krok ve své kariéře, kdy od nás odejde do vyšší soutěže. Tady bych zmínil naše kluky, kteří hrají v nejvyšších dorosteneckých a juniorských ligách. Jáchym Pořízka, Martin Škarka, Šimon Rigo ve Vsetíně, Vojta Pilíšek v Havířově a nově teď v Liberci, Petr Svoboda v Přerově, Ondra Cubo ve Finsku, Danek Handl ve Zlíně a Štěpán Macháček v Kanadě. Z žákovských soutěží se René Řehák v letošní sezóně dostal do programu VTM U14 a taky za osmou třídu Třince odehrál několik utkání mimoklubové soutěže pro extraligové kluby. O rok mladší Filip David se v této soutěži představil v dresu Vítkovic. Věřím, že kluci r. 2009 se v příští sezoně prosadí do programu VTM U14.


Co vše se v příští sezoně ohledně mládeže změní?

Hlavní změnou u mládeže je rozšíření žákovské ligy na pět kategorií, kdy nově vznikne samostatná devátá třída . Takže se v této soutěži v příští sezóně bude hrát na pátou až devátou třídu .Co se týká trenérů, tak odchází Filip Ohera do Třince. Místo něj přijde ostřílený borec Kamil Glabazňa. Toto jsou asi dvě zásadní změny.


Rozdělení trenérů pro příští sezonu

Hlavní trenér Klubu
MACHÁČEK PETR
MUŽI A hlavníGEBAUER KAMIL
MUŽI A asistentGEBAUER ROBIN
MUŽI A asistentANDRÝSEK MARTIN
Hlavní trenér MládežeMACHÁČEK PETR
Vedoucí trenér SPSGLABAZŇA KAMIL
JUNIOŘI hlavní2003 - 2005ANDRÝSEK MARTIN
DOROST hlavní2006 - 2007MACHÁČEK PETR
NOVÁK PAVEL
DOROST asistent brankářHOĎÁK JAN
9.třída2008MACHÁČEK PETR
9.třída asistentNOVÁK PAVEL
9.třída asistent brankářHOĎÁK JAN
SŽ hlavní2009 - 2010NOVÁK PAVEL
SŽ asistentMACHÁČEK PETR
SŽ asistent brankářHOĎÁK JAN
MŽ hlavní2011 - 2012BACUL ROBIN
MŽ hlavníGLABAZŇA KAMIL
MŽ asistentBÝMA RADIM
MŽ asistentNOVÁK JAN
MŽ asistent brankářHŘÍVOVÁ ALEXANDRA
4-3 hlavní2013 - 2014GLABAZŇA KAMIL
4-3 asistentPALA MICHAL
4-3 asistentKLAZAR JIŘÍ
4-3 asistentNOVÁK JAN
4-3 asistentBÝMA RADIM
4-3 asistent brankářHŘÍVOVÁ ALEXANDRA
2 hlavní2015GLABAZŇA KAMIL
2 asistentŠIMÍČEK MICHAL
2 asistent brankářHŘÍVOVÁ ALEXANDRA
přípravka hlavní2016 a mladšíGLABAZŇA KAMIL
přípravka asistentŠIMÍČEK MICHAL
přípravka asistentGÉRYK LUBOŠ
přípravka asistentHÁJEK JAKUB
přípravka asistentVAŠUT PŘEMYSL
přípravka asistentHRADIL JIŘÍ
přípravka asistentGEBAUER MICHAL
BRANKÁŘIGEBAUER KAMIL
BRANKÁŘISEDLÁŘ PAVEL
BRANKÁŘIHOĎÁK JAN
BRANKÁŘIHŘÍVOVÁ ALEXANDRA

Na konci sezony jste ještě vypomáhal v mužském A týmu, jak pro vás byla celková sezona náročná?

Náročná byla hodně, ale velice si vážím, že mě kluci oslovili . Když jsem počítal jen odtrénované zápasy v sezoně, tak jsem se dostal na číslo 140. Ale vzhledem k tomu, že jsme vyhráli druhou ligu východ, tak ta únava jde stranou a pocit z dobré práce ji nahradí.


Máte nějaký vzkaz pro hráče a jejich rodiče?

V první řadě bych chtěl všem Ďáblům a Ďáblíkům poděkovat za příkladnou reprezentaci klubu v soutěžích, turnajích i těch mimoklubových. Poděkovat bych chtěl i rodičům, protože bez jejich podpory by to nešlo. Můj vzkaz budu směřovat k tomu, aby rodiče své děti “nepřetrénovali”. Tohle téma je velmi důležité a všichni bychom ho měli brát vážně. Hokejista musí být pořád na ledě, pořád trénovat a tak dále. Ano, trénovat musí, ale rodiče si musí uvědomit, že hráči mají v deseti letech pořád dětskou hlavu a pokud se do ní bude strkat jen hokej a hodnotit dítě podle výsledku na hokeji, tak ten sport dítě následně přestane bavit. Do dorosteneckého věku to má být zábava s důrazem na vzdělávání hráče, pěstovat správné návyky na ledě i mimo něj a hráči by měli být multisportovní. Ti hráči, kteří se dostanou do dalšího kola se musí už denně věnovat hokeji naplno a to hlavně znamená, že jeho hlava bude chtít podstupovat každodenní fyzický dril s tlakem na výsledek a ten kluk to musí zvládnout. Nesmí mu “smrdět kabina” protože v dorosteneckém a juniorském hokeji to letí strašně rychle a kdo nebude připravený , tak odpadne. Přeji si, abychom i nadále produkovali hráče pro velký hokej a všem, kteří toho chtějí dosáhnout držím pěsti a fandím jim. Takže můj vzkaz je , aby rodiče byly s výchovou svého hokejisty trpěliví a poté s nimi oslavili titul jako Honza Zahradníček a bratři Kovařčíkovi.