Historie

Historie Novojičínského hokeje

1945

Historie hokeje začíná v Novém Jičíně v roce skončení druhé světové války. V říjnu 1945 se výbor klubu SK Nový Jičín zabývá otázkou zřídit hockeyový odbor při SK Nový Jičín. V zimě téhož roku připravuje hrstka hokejem zaujatých sportovců přírodní led a pro své potěšení sehraje několik přátelských utkání.

1946

V roce 1946 vstupuje do hokejového dění v Novém Jičíně Dr. Oto Kubica. V prosinci zakládá hockeyový odbor při SK Nový Jičín. Z živelné činnosti se stává organizované klubové dění. Konají se pravidelné okresní soutěže.

Trvale je sváděn boj s přírodou o zhotovení a udržení ledové plochy na škvárovém fotbalovém hřišti.

1954

Rok 1954 je považován za úspěšný poválečný rok a to i přesto, že se hokejistům nepodařilo postoupit přes Kopřivnici do krajského přeboru.

1957

V roce 1957 se vedení oddílu se ujímá Miroslav Chalupa a dochází současně k velké výměně hráčů. Stále se hraje okresní přebor, chybí odbornější vedení týmu.

1964/65

V průběhu 60. let se v Novém Jičíně hraje okresní přebor. V roce 1964 se potýká hokej s problémy s ledovou plochou a organizací klubového života. Hokejový oddíl opouští v roce 1965 fotbalové hřiště a připravuje led na novém plácku s přírodní plochou (nynější házenkářské hřiště).

1965/66

S novým hřištěm začíná pro oddíl ledního hokeje nová etapa - vzniká družstvo žáků i dorostu. V sezóně 1965/66 hraje mužstvo TJ Nový Jičín okresní přebor. Hokejistům sice nepřálo počasí, ale i tak zvítězili v kvalifikaci o postup do I. třídy ledního hokeje.

1968/69

Přírodní led nutí hráče k tréninku a hře na cizích stadiónech s umělým ledem, aby soutěž byla zdárně dohrána. I přes tyto potíže vítězí hokejisté TJ Nový Jičín v okresním přeboru a postupují do I. třídy. Králem střelců této sezóny se stal Jaroslav Bartoň, který nastřílel v okresním přeboru 35 branek, v přátelských utkáních 3 a v kvalifikaci 1 branku.

1970/71

Muži opět postupují tentokrát do Oblastního přeboru. Připravují se a hrají na stadiónech Opavy, Vsetína a Kopřivnice. Předsedou oddílu je Zbyněk Jančík, trenérem Jaroslav Malina, vedoucím mužstva Jaroslav Hroch a kapitánem Josef Toman. Připraveni jsou brankáři: Karel Pančocha, Fárek a Bednařík. Obránci: Gerlich, Lichnovský, Pěček, Matuš, Toman, Zajíc. Útočníci: Bartoň, Buček, Hradil, Janek, Kopecký, Koudela, Krupa, František Pančocha, Pavelka, Mikušek a Vaněk.

1971/72

TJ Nový Jičín vítězí v oblastním přeboru a po kvalifikaci s Kroměříží a Telčí se stává účastníkem divizní soutěže. K tomuto úspěchu poblahopřál novojičínským, mimo jiné, také Vítkovický golman a reprezentant Československa Pepa Mikoláš. Postupová cesta oddílu od roku 1968 tak byla završena.

Přichází někteří noví hráči jako: Graca, Ivanco, Jaroň, Kostrhún, Horák, Jašek a Poruba. Trenérský post přejímá Josef "Hary" Toman. Se stálou podporou Autopalu v zádech se družstvo s nadějemi připravuje na divizní boje. V popředí zájmu všech zainteresovaných je kromě hokejové hry, vybudování vlastní umělé ledové plochy a dále pak krytého Zimního stadiónu. Ve městě má momentálně pochopitelnou přednost stavba krytého bazénu, ale hokejisté v postupové euforii věří ve splnění svého snu nebýt závislí na rozmarech počasí. Úspěšné účinkování v soutěžích přitahuje jako podporu zájem novojičínské veřejnosti.

1973/74

Jeden z hokejových mezníků je skutkem! Druhá část soutěže se již odehrává na vlastním umělém ledě díky široké veřejnosti, činitelů města a zejména Autopalu.

Hraje se divizní soutěž, trenérem je dále Josef Toman, předsedou oddílu pak Ruda Novosad.

K dispozici jsou hráči: Adamský, Antoš, Bartoň, Bonczek, Graca, Heitel, Hymlar, Ivanco, Janek, Jaroň, Kneblík, Koudela, Kovalčík, Krejčí, Krupa, Poruba, Síbrt a Svojše. O této soutěži se říká, že padne Novému Jičínu jako ulitá, divácky zajímavá a napínavá svým obsazením.

1975/76

Stále se hraje na dosud nezastřešené ledové ploše zimního stadionu, který využívá rovněž veřejnost k bruslení.

Hra

1977/78

Další mezník hokeje Nového jičína. Muži postupují do II. ligy mezi zkušené, ostřílené celky sice již na umělém ledě, ale bez střechy nad hlavou.

V přípravě byl kádr - brankáři: Malinovský, Bochnar a Ondřej - obránci: Blažek, Kůr, Ulc, Hamerník, Fojtík, Gašman, Podlas a Graca - útočníci: Gala, Hadamčík, Kneblík, svojše, Malinský, Hrabovský, Valchář, Prošvic, Macháček, Rusinský a Špaček.

V soutěžích také pokračují dorostenci, mladší a starší žáci. Úspěchem je také družstvo "základny" pro nejmenší hokejisty.

Statečný boj mužů ve druhé lize trvá pouze jednu sezónu. V tabulce končí Nový Jičín sice třetí od konce, ale soutěže jsou reorganizovány, divize zrušeny a tak zůstává pouze start v krajském přeboru.

1980/81

Ztratili jsme sice II. ligu, ale hrajeme již pod střechou zimního stadiónu. Je to velký počinek a je málo těch, kterým by nebylo možno poděkovat za účinnou pomoc a alespoň několik hodin práce. dále se zlepšuje práce s mládeží a její výsledky jsou příslibem. Řada odchovanců se začíná objevovat v mužstvu. Dlouhá léta však se muži snaží marně dostat do vyšší soutěže.

1993/94

Celých čtrnáct let potřebují muži na to, aby právě v této sezóně dokázali přebor vyhrát a postoupit do II. ligy, do soutěže, kterou prožíváme ještě dnes.

Postup však přinesl jistou funkcionářskou krizi, kterou až v průběhu sezóny řeší příchod bývalého hráče a dnešního prezidenta klubu Radomíra Tomana. Pod jeho vedením se podařilo nahradit téměř celý výbor. Práce dostala řád a oddíl mohl úspěšně pokračovat.

Mládež hraje své soutěže podle jednotlivých ročníků školních tříd, čímž se rozrostl počet soutěžících družstev na deset nepočítaje v to přípravku pro nejmenší. Zvyšuje se náročnost trenérská i finanční.

Zde si můžete přečíst zprávy z dobových novin Archiv 1994

Zde si můžete přečíst zprávy z dobových novin Archiv 1994

Zde si můžete přečíst zprávy z dobových novin Archiv 1994

1997/98

Za vzpomínku stojí naprosto mimořádná událost nejen pro hokejovou veřejnost Novojičínska. Vedení oddílu a několika příznivcům se podařil husarský manažerský kousek. V Novém Jičíně, v amatérské soutěži II. ligy hostuje na několik utkání hráč nejvyšší světové kvality, účastník olympijských her Čechokanaďan Petr Nedvěd. Jeho starty byly hokejovým svátkem a nejlepší propagací ledního hokeje za mimořádné pozornosti veřejnosti a médií. Zimní stadión v Novém Jičíně "praskal ve švech".

1998/99

Úspěchem oddílu při práci s mládeží a její výsledky je zařazení oddílu do systému sportovních tříd. Několikaleté snažení vyvrcholilo naplněním spolupráce se školou Bohuslava Martinů pod péčí ČSLH a Ministerstva školství a tělesné výchovy.

2000/01

Po několika záchranářských sezónách ve II. lize se stabilizuje mužstvo, které trvale hraje v popředí tabulek. Zmíněná sezóna je zatím největším úspěchem, kdy muži v dramatickém play-off překvapí z osmého místa a vyhrají celou II. ligu. Postupně vyřadí Porubu, na samostatné nájezdy Šternberk a v pěti zápasové bitvě favorizovaný Přerov v památném pátém utkání na ledě soupeře v poměru 1:4.

2001/02

Nebývalého úspěchu dosáhli hokejisté osmé třídy Nového Jičína. V závěrečném turnaji Mistrovství ČR v Mariánských lázních porazili Spartu i Plzeň a stali se mistry ČR.2002/03

Do dalšího ročníku druhé ligy vstoupili muži opět s novým trenérem. Tentokrát plnil roli hrajícího trenéra Václav Slabý, který poprvé nasadil do hry patnáctiletého Davida Květoně. Ten byl jedním z hrdinů čtvrtfinálové série se Sarezou Ostrava, když si v prvním utkání na ostravském ledě připsal gól a asistenci a jeho tým vyhrál 3:1. Také odvetné utkání novojičínským hráčům vyšlo a po vítězství 3:1 se radovali z postupu. V semifinálové sérii novojičínští hráči nestačili na Kometu Brno, která první utkání vyhrála 5:0 a druhé 5:2.

2003/04

Po roční přestávce se na střídačku vrátil zkušený trenér Petr Kneblík, který si do týmu přivedl brankáře Kamila Gebauera. Ten se vrátil do mateřského klubu z Kopřivnice a celou sezónu plnil roli prvního brankáře. Až v play-off, do kterého tým postoupil z třetího místa, ho v brankovišti vystřídal vsetínský brankář Štefan Žigárdy. Ve čtvrtfinálové sérii hrané na tři vítězná utkání čekal novojičínské hráče Přerov. O vítězi rozhodl až pátý zápas, který novojičínští hráči vyhráli 4:0. V semifinále je čekalo Blansko, které skončilo v základní části na druhém místě. Hokejisté Nového Jičína vyhráli první utkání 3:2 a ve druhém zvítězili 3:1. Blansku se podařilo na svém ledě vyhrát 4:1 a snížit stav série
na 2:1. Novojičínští hráči si postup do finále nenechali uniknout, když na domácím ledě vyhráli 3:1. Ve finálové sérii nastoupili proti favorizované Sareze, která si pohlídala soupeře a nakonec vyhrála 3:1 na zápasy.

2004/2005

Před novou sezónou byla zrekonstruována strojovna zimního stadionu
a bylo instalováno teplené čerpadlo. Rekonstrukce se dotkla také vstupního vchodu.

Do sezóny vstupovali novojičínští hráči opět s trenérskou změnou, když se na střídačku vrátil Václav Slabý. Ten už neplnil roli hrajícího trenéra, ale soustředil se jen na trénování. Již v říjnu však vedení klubu rozhodlo, že ho vystřídá Petr Kneblík a Slabý pomůže týmu na pozici obránce. Ani Kneblík dlouho u týmu nevydržel a na trenérském postu ho vystřídal bývalý obránce Nového Jičína a extraligového Vsetína Stanislav Pavelec. Ten dovedl tým do play-off z osmého místa. Ve čtvrtfinále ho tak čekal největší favorit na vítězství v soutěži Prostějov, který tým z Nového Jičína třikrát porazil, a pro novojičínské hráče sezóna skončila.

2005/06

Před sezónou byla provedena kompletní rekonstrukce osvětlení zimního stadionu.

Novým trenérem mužstva se stal David Handl, který ukončil bohatou aktivní kariéru. Útočné řady Nového Jičína posílil kopřivnický odchovanec Adam Červenka, který přišel z Vítkovic. Handl skončil se svým týmem po základní části na 5. místě a čekala ho ve čtvrtfinále Orlová. První utkání na orlovském ledě vyhráli novojičínští hráči 4:0. O den později Orlová vyrovnala stav série na 1:1, když zvítězila 2:0. Série se přestěhovala do Nového Jičína, kde domácí prohráli třetí utkání v prodloužení 3:4. Ve čtvrtém utkání se jim podařilo zvítězit 3:0. Vyrovnanou sérii tak musel rozhodnout až pátý zápas, ve kterém Orlová využila domácího prostředí a zvítězila 1:0 v prodloužení.

2006/07

Na novojičínském zimním stadionu začala v květnu 2006 v pořadí druhá rekonstrukce ledové plochy a mantinelů. Součástí rekonstrukce bylo vybudování parkoviště, které pojme 60 automobilů.

Tým Nového Jičína se proti loňské sezóně nezměnil. Herně se týmu nedařilo, když se v průběhu soutěže pohyboval na hranici postupu do play-off. Omlazenému novojičínskému týmu se nakonec podařilo postoupit do play-off ze sedmé pozice. Ve čtvrtfinále ho čekala Technika Brno, za kterou chytal extraligový brankář Třince Lukáš Daneček. Technika v obou domácích zápasech vyhrála 6:4 a do Nového Jičína jela s pohodlným náskokem v sérii 2:0. Novojičínští hráči se snažili vyhrát alespoň jedno utkání. To se jim nepodařilo a po prohře 3:9 pro ně sezóna skončila.

2007/08

Druholigové mužstvo s již stabilným kádrem bojovalo o první příčky tabulky v základní části. Pouze o skóre se umístil tým na 2. místě (za Hodonínem) po skončení základní části a do play-off si vybudoval dobrou startovní pozici. Ve čtvrtfinále se muži střetli se Šternberkem, se kterým si poradili 3:0 na zápasy. Poté nastoupili v semifinálovém pavoukovi play-off proti nepříjemnému soupeři z Přerova. I když jsme měli výhodu domácího prostředí v prvních dvou zápasech, tuto výhodu jsme nevyužili a Přerov dokázal ukořistit výhru v sérii 3:1. Tím skončila naše účast v play-off. Sezóna 2007/08 byla v posledních letech nejúspěšnější - podařilo se mužům postoupit do semifinále, i když mužstvo mělo navíc.

2007/08

5. třída - MISTŘI REPUBLIKY

Historický úspěch slavili hráči 5. třídy. Na Mistrovství ČR, které se konalo v Novém Jičíně, vybojovali titul mistra republiky a svými výsledky ukázali, že mládežnický potenciál stále v Novém Jičíně existuje.

Na úspěchu se vedle trenérů Jaroslava Fleischmanna a Kamila Glabazňi a celého realizačního týmu podíleli tito hráči:

BRANKÁŘI: Štěpán Vrtělka, Ludmila Jeřábková, Václav Sklenák

OBRÁNCI: Matěj Bartoň, Jan Zahradníček, Jan Bartko, Michal Vávra, Petr Vanduch, Adam Daron

ÚTOČNÍCI: Michal Kovařčík, David Škubala, Jan Poruba, Jakub Heralt, David Friedel, Jakub Palacký, Adam Toman, Filip Palička, Michaela Bartoňová, Josef Zapletal

2008/09

6. třída - MISTŘI REPUBLIKY - úspěšná obhajoba

Historický úspěch slavili hráči 6. třídy, kteří v Neratovicích dokázali obhájit titul mistra ČR.

2009/10

Pod vedením trenéra Petra Kneblíka, kterému asistoval Jaroslav Havlík, vstoupili novojičínští hráči do sezóny s novými hráči. Brankářskou jedničkou
se stal Jiří Slovák, v obraně se zabydleli bratři Pavel a Petr Hruškovi a do útoku přišli Michal Šimo a Marek Pavlačka.
Počet týmů druhé ligy se po roce, kdy hrálo 16 klubů, vrátil zpět na 12. Novojičínští hráči se od úvodních kol drželi v první třetině tabulky, kdy svými výkony a výsledky překvapili favority. Nakonec po základní části skončili na 5. místě a v play-off je ve čtvrtfinále čekala Orlová. Tradiční čtvrtfinálový soupeř si s hráči Nového Jičína poradil ve čtyřech zápasech, kdy nejprve na domácím ledě vyhrál 8:2 a stejně se mu dařilo i na hřišti soupeře, kde zvítězil 3:2. Novojičínským hráčům se podařilo sérii prodloužit, když zvítězili v Orlové 5:2. Orlová však ve čtvrtém utkání zvítězila v Novém Jičíně 4:1 a radovala se z postupu do semifinále.

HC Nový Jičín 28. června 2009 slavnostně otevřel in-line plochu. Nová plocha slouží pro konání nejrůznějších akcí dodnes.

2010/11

Se stejnou trenérskou dvojicí, která v loňské sezóně dovedla mužstvo do play-off, vstoupili hráči do nového ročníku II. ligy. Na brankářském postu nastala opět změna, kdy Slováka nahradil Lukáš Šrámek. V obraně tým posílil odchovanec novojičínského klubu Michal Horák a Marek Slavík. O střílení branek se měli postarat nové tváře Daniel Vrdlovec a Robin Gebauer. Opět s novým formátem vstupovali novojičínští hráči do nové sezóny. Novojičínským hráčům se na úkor favoritů podařilo dostat do první šestice, která měla jistotu play-off. Ve čtvrtfinále se utkali s favorizovaným Havířovem. Soupeř vstoupil do série hrané na dvě vítězná utkání lépe, když na domácím ledě vyhrál 5:3. Novojičínští hráči se nevzdali a na domácím ledě sérii vyrovnali vítězstvím 3:1. Rozhodující duel se hrál v Havířově, kde hosté překvapili celý stadion, když vyhráli 2:1 a slavili postup do semifinále. Soupeřem v boji o finále se stal Šumperk, největší favorit
na postup do I. ligy. Šumperk na domácím ledě potvrdil roli favorita
a novojičínský klub porazil 8:1. Hokejistům z Nového Jičína se na domácím ledě podařilo vítězstvím 3:1 srovnat stav série. Rozhodující duel vyhrál Šumperk 5:0 a slavil postup do finále.

Novojičínský zimní stadion se dočkal změny. V lednu 2011 město Nový Jičín pořídilo hokejovému klubu novou francouzskou rolbu značky OKAY 3500.

Velkou novinkou v novojičínské hokejové historii bylo vytvoření B mužstva mužů, které se zapojilo do regionální ligy. Trenérem týmu stal Jaroslav Havlík, který měl k dispozici tým tvořený kolem bývalých hráčů Kamila Gebauera, Michala Hübla, Jaroslava Petružálka a Kamila Glabazni. Havlík do týmu úspěšně zabudoval juniory. Tým B mužstva skončil ve své historicky první sezóně na 4. místě.

Sestava A mužstva, která vybojovala ve II. lize 4. místo:

Brankáři: Tomáš Kozák, Lukáš Šrámek

Obránci: Martin Andrýsek, Petr Gulda, Michal Horák, Pavel Hruška, Dušan Pelikán, Jaroslav Petružálek, Marek Slavík

Útočníci: Robin Gebauer, Michael Chvostek, Martin Kabeláč, Petr Macháček, Marek Pavlačka, Marian Skaloš, Martin Štěpják, Martin Toman, Marek Tomášek, Adam Uhlár, Daniel Vrdlovec, Pavel Zedník

Trenéři: Jaroslav Havlík, Petr Kneblík

2021/22

Po dvaceti letech se opět Nový Jičín zviditelnil a po 2. místě v základní části vyhrají Ďáblové celou II. ligu. Postupně vyřadí Kopřivnici, ve finále Opavu jasně 4:0 na zápasy.

Sestava A mužstva, která vyhrála II. ligu:

Brankáři: Šimonů, Galuška, Kohn, Švančara, Nehasil

Obránci: Andrýsek, Hruška, Kožený, Holáň J.,Váňa,Kuboš sr., Kuboš jr., Foltýn, Tomeček, Kleiner, Adámek, Hladiš, Poruba, Vacula

Útočníci: Gebauer R., Sluštík J., Flok, Káňa, Zdeněk, Květoň, Maliník, Franek, Lehečka, Konečný, Štefka, Kafka, Kořenek, Hilšer, Potočný, Bordowski, Pecha, Indrák

Trenéři: Gebauer K., Macháček

Realizační tým: Urban, Seidl, MUDr. Výskala