Bořek Kopecký

Manažer klubu Milan Urban prozradil novinky pro nadcházející sezonu. Cíle jsou opět vysoké, ale Ďáblům budou stát v cestě nové kluby. V soupisce proběhlo pár změn, ale loňský tým, jenž minulou sezonu slavil vítězství ve východní skupině, bude mít stejné základy.

Váš cíl pro loňskou sezonu bylo nespadnout. Po úspěchu se cíle nejspíše změnily?

Samozřejmě je vždycky primární záležitost udržet danou soutěž, ale vzhledem k tomu, jak se podaří postavit kádr, tak se potom cíle mohou upřesnit. Bylo to trošku s nadsázkou, ale nebál bych se loňský úspěch zopakovat. Minulá sezona ukázala, že soutěž je extrémně vyrovnaná. Bylo tam osm stejných týmů a každý mohl porazit každého.

Co bylo vaším klíčem k úspěchu, že jste dokázali tak vyrovnanou skupinu vyhrát?

Hlavním důvodem úspěchu bylo to, že se na začátku sezony podařilo poskládat pár zkušených hráčů, na které se to všechno nabalilo. Třeba Jiří Zdeněk, díky kterému přišel Petr Kuboš a Tomáš Káňa. Později se připojili také David Květoň a Tomáš Franek. Tým byl věkově rozmanitý a všechno sedlo na svá místa. V moment, kdy se nám tohle podařilo, se úvaha o sestupu změnila a v nové hale jsme chtěli ideálně opět po dvaceti letech vyhrát. To se povedlo a teď se na to snažíme navázat. Ambice máme mnohem vyšší.

Jak vnímáte změnu systému a jak bude těžké obhájit loňský úspěch?

Jediná změna v pohledu na soutěž bude nové rozdělení skupin. V naší východní skupině je jedenáct týmů, přičemž nově budeme hrát také proti novému Hodonínu, Znojmu, Havířovu, Vyškovu a Havlíčkovu Brodu. Změnilo se to, že je tu absolutní favorit v podobě Znojma a ostatní kluby se mu pokusí soutěž znepříjemnit. V té zbývající desítce bychom opět chtěli hrát prim. Plán je podobný jako loni. Budeme chtít hrát dobrý hokej a udržet na stadioně diváky, kteří se s minulou sezonou loučili. Obhajoba je potom na hráčích, kterým se snažíme vytvořit vhodné podmínky.

Proběhnou po vydařené sezoně nějaké změny v kádru?

Úspěch znamenal zvýšený zájem o většinu našich hráčů. Téměř každý z nich dostal nabídku od jiných klubů. Nejaktivnější byli Havířov a Vyškov. Nepodařilo se nám udržet nejzkušenějšího hráče Jiřího Zdeňka, který přijal nabídku Havířova. Do stejného týmu odchází také Petr Kuboš. Do Opavy poté odchází Tomáš Káňa.

Co hrálo při přestupech velkou roli?

U prvních dvou hráčů to byly dopolední tréninky, po kterých budou mít prostor pro další své aktivity. Tomáš Káňa tím, že bydlí v Opavě, tak přijal nabídku Slezanu. Má tam práci, školu a rodinné zázemí. Mrzí mě, že jsme tyto hráče nedokázali udržet, ale to je život. Jak se říká: „Po hodech mnohdy přichází půst.“ Tým je třeba trošku občerstvit. Zásadní je, že jsme dokázali udržet další kluky a tým by měl být dost podobný.

Máte představu o tom, jak bude nový tým fungovat?

Sázíme na to, že mnohem větší úlohu budou hrát mladí kluci, jako jsou Viktor Konečný, David Štefka a další. Doufáme, že portfolio gólů se rozdělí do více formací. Máme první lajnu, která vždy kryla týmu záda proti nejlepším hráčům soupeře. Poté tam opět bude úderná lajna v podobě Maliník, Lehečka a Franek, na kterou samozřejmě sázíme nejvíce. Mladí hráči společně s Davidem Květoněm by neměli být pozadu.

Čtvrtá lajna bude opět složená z mladíků. Měl by v ní hrát Adam Hilšer, poté se nám z mládežnických týmů Zlína vrací Dan Handl, jenž končil sezonu v Hodoníně, a svou kariéru začíná Viktor Berka, který dal přes třicet branek v juniorské soutěži, čímž dokázal, že to umí a je jenom na něm, aby se zapracoval do týmu a dokázal prodat své kvality. V obraně se po loňském zranění dostal do sestavy i Jan Holáň, který je v týmu již několik sezon, ale letos by měl svou roli potvrdit a být již součástí týmu stejně jako se to loni podařilo Martinu Koženému.

Takže jste se snažili tým rozšířit o mladé hráče?

Víceméně ano. Dneska bude mít nejstarší hráč okolo 35 let, ale zbytek bude ve střední věkové kategorii nebo právě mladí hráči. Vzhledem k rekonstrukcím vyšších soutěží, kdy se zúžila Chance liga a extraligové juniorky, tak bude na trhu spousta hráčů. Na konci srpna, kdy budou své soupisky uzavírat týmy z Chance ligy, tak dojde ještě ke spoustě nabídek. V týmu zůstalo loňské jádro, které si tu výhru vybojovalo a niance kolem toho se jen doplní.

Po sezoně jste řekl, že se budete snažit jádro týmu udržet, to se teda zřejmě podařilo?

To se jednoznačně povedlo a jsem za to rád. Věřím, že pod staronovým trenérem Kamilem Gebauerem bude tým pokračovat v dobrých výsledcích.

Jedním z nových hráčů je také brankář Patrik Švančara. Máte již nějakou vizi, jak to bude s bojem o brankoviště?

V brankovišti máme Daniela Šimonů, který vždy trénuje ve Frýdku - Místku, kde se snaží prosadit a každý rok se tam přibližuje. Letos je tam zase o kousek blíže, protože měl vynikající sezonu a byl jeden z hlavních bodů našeho úspěchu. Brankář je základ a to on potvrdil. Druhým brankářem je Petr Galuška.

Tím, že v juniorce v Třinci skončil Patrik Švančara, tak se bude ucházet o místo ve Frýdku - Místku, ale pokud se tam nedostane, tak bude dostávat šanci u nás. Záleží na tom, jakou bude mít kvalitu, jestli to bude na okamžitou výměnu Daniela Šimonů, který zůstane nebo se budou střídat, to je na trenérech Frýdku - Místku a my se podle toho zařídíme. S týmem trénuje také pilíř B týmu Tomáš Kohn.

Proběhnou nějaké změny také v realizačním týmu?

Realizační tým bude pouze rozšířen o asistenta trenéra Martina Andrýska, který byl loni hrající trenér béčka. Play-off končil v A týmu. Mohl by ještě hrát, ale tuto ambici úplně nemá a chtěl by už začít na postu asistenta trenéra s tím, že kdyby nás někde tlačila bota nebo byl nedostatek hráčů, tak by naskočil do hry.