Jedna sezóna je u konce, druhá začíná - rozhovor s Milanem Urbanem
16.5.2019, Bohumil Vincura

Jedna sezóna je u konce, druhá začíná - rozhovor s Milanem Urbanem

N o v ý J i č í n

Sotva nám skončila sezóna 2018/2019, začala se příprava na novou. Je čas zeptat se managera klubu Milana Urbana, jak je spokojen se starou sezónou a co se chystá do té příští.Minulá sezóna začala úchvatně. Mnohými podceňovaní mladíci se skoro do půlky drželi statečně vpředu a dokonce i nějaký čas vévodili tabulce. Takže se začátkem spokojenost ne?

Pak se ale něco zaseklo a naši mladíci začali prohrávat i s průměrnými týmy a nakonec se propadli skoro až na samotné dno. Analyzovali jste příčinu takového propadu?

Sezóna začala, probíhala, skončila přesně podle našich představ. Všechny námi nastavené parametry splnila, věděli jsme kvalitu naši, kvalitu soupeřů, takže jsme měli představu, kam asi patříme. Samozřejmě, že každý si přeje vyhrávat, být první, ale jsou různé přístupy a s tím spojené možnosti, jak cíle dosáhnout. Asi ne všem fanouškům se líbí naše dlouhodobá strategie s akcentem na domácí hráče, ale jinou nemáme ani nechceme mít. Není cílem utratit prostředky za cizince a skončit třeba druhý. Ano chceme skončit druzí, ale s vlastními, které posílíme o hokejově a charakterově kvalitní hráče, na které budeme mít a kteří nám pomohou. Opět tady řeknu, co vždycky, chceme hrát 2. ligu, ta nám sluší, je v našich možnostech, na víc nemáme. Soutěž je to velmi kvalitní a my si jí vážíme.

Sezóna má vždy své fáze a jsme rádi, že jsme chytli hned začátek a že bylo období, kdy jsme byli i první, užívali jsme si to, ale zároveň jsme věděli, že to nebude trvat věčně. I nás postihla série proher, kdy jsme ztrátu nedohnali a play - off nám uniklo.

Pak se ale něco zaseklo a naši mladíci začali prohrávat i s průměrnými týmy a nakonec se propadli skoro až na samotné dno. Analyzovali jste příčinu takového propadu?

Na to je jednoduchá odpověď. Když se mužstvo dostane do krize, chová se úplně stejně, jestli je to NHL, bundesliga nebo Sparta fotbal nebo hokej, to je jedno. Hráči přestanou plnit základní pokyny, přestanou si věřit a to co předtím bylo 1:0 je teď 0:1. Vše se dá zvládnout tréninkem, důvěrou a vírou ve vlastní schopnosti. Sezónu hodnotíme pozitivně i z toho důvodu, že nedošlo k morálnímu rozkladu, že trenéři vedli neustále 22 hráčů na tréninku, přístup všech byl příkladný. Někomu to možná nestačí, pro mě to je zásadní. Ale jsme sport a počítají se výsledky. Porazili jsme všechna mužstva. Hodonín, Moravské Budějovice u nich doma, v Šumperku jsme srovnali z 0:4 na 4:4. To jsou všechno impulsy do další práce.

Snad každého napadlo, že týmu opravdu chybí dva tři zkušení hráči, kteří by dokázali ve vypjatých chvílích tým uklidnit, či popohnat k lepšímu výkonu, přijdou nějací ostřílení borci?

Ano, v tom máte pravdu. Proběhla sezóna, kde jsme něco nastartovali, ale zároveň nám ukázala, že nutně potřebujeme posílit na každém postu. Že se ti kluci potřebují učit i od jiných, ne jen sami mezi sebou nebo od soupeřů a na posílení pracujeme.

Našemu týmu zcela jasně chybí leader, hodně se čekalo od starších hráčů, že budou na sebe schopni vzít odpovědnost, ale na ledě to není vůbec vidět. Dá se s tím vůbec něco dělat, nebo si to musí kolektiv vyřešit sám.

Jak už jsem řekl v předchozí odpovědi, pracujeme na posílení minimálně v počtu brankář, 2 obránci, 3 útočníci. Chápu, že to fanoušky zajímá, ale toto je v jednání a představíme je do konce května.

Hodně týmu pomohla výměna Gebauera za Porubu, který dával hodně branek a rozhodoval zápasy. Budeme vidět Porubu i v další sezóně?

Ano, s Honzou jsme domluveni a věříme, že bude opět jeden z nejlepších hráčů 2. Ligy.

Léta nastavená politika stavět především na svých odchovancích se, myslím, osvědčila, máme mnoho nadějných mladých hokejistů. Budete v tom pokračovat?

Myslím, že už jsem na to odpověděl, je to naše priorita.

Od mládeže odešel Zděněk David, oblíbený a velmi úspěšný mládežnický trenér. Proslýchá se, že musel odejít, protože klub na něj neměl peníze. Kde leží zakopaný pes?

Zdeněk David dal přednost práci.

Stále trvá, podle mne velmi špatný vztah města a klubu. Zatím co v jiných městech, například Děčín, Znojmo a další, jsou úspěšné děti zvány na město, kde jim poděkují za reprezentaci, zde, zdá se, není zájem. Přitom Ďáblíci mají za sebou zejména v posledních dvou sezónách veleúspěšnou minulost. Proč je tomu tak?

Nemyslím, že náš vztah je špatný. Město vytváří pro sport podmínky, za které jsme vděční. Nejsou pravidlem všude.

Otázka, ale směřuje jinam. Ve městě existuje vyhodnocení nejlepších sportovců a já už teď můžu říci, že v nominaci za rok 2019 budou bratři Kovařčíkové, mistři s Třincem, Štěpán Macháček, Jirka Plándor, juniorští mistři s Třincem a úspěšný ročník 2009 se svým trenérem Jaroslavem Fleischmannem.

Zároveň připravujeme setkání všech těchto úspěšných reprezentantů na radnici. Rozdíl je jen v tom, že v Děčíně a ve Znojmě byli rychlejší J

Příznivce klubu zajímá, a já se jim vůbec nedivím, kolik procent z celkového rozpočtu klubu tvoří dotace z města. Mnozí by to rádi porovnali z jinými sporty.

Za posledních pět let se Město podílí v průměru 23 %

Střecha, vím, že je to stále omílané téma, ale je již pevně stanovený termín, kdy se začne a kdy se má dokončit tato zásadní rekonstrukce?

Stále platí, že Město vypíše po červnovém zastupitelstvu výběrové řízení na zhotovitele a námi vysněný termín je 1. březen až 1. září 2020.

Nemáme stále trenéra juniorů. Můžeš prozradit nějaká jména, určitě jednáte.

V této otázce řešíme k čemu se přiklonit, jestli k soutěži juniorů nebo ke Krajské lize mužů. Vzhledem k tomu, že se věkové kategorie posunuly o rok a junioři budou mít 17 až 20 let, jsou to vlastně chlapi a navíc máme spoustu hráčů, kteří ukončili juniorský věk a avizovaným posílením A mužstva bude hodně hráčů na hraně a pro ně to bude příležitost získat ice time a mít možnost hrát situace, které by ve 2. lize nedostali. Dojde k většímu propojení A a B mužstva. A důležité je, že junioři budou mít šanci růst v dospělém hokeji s hráči A mužstva. Soutěž krajské ligy mužů je svým obsazením velmi kvalitní a my se na tuto práci těšíme.

K tomuto rozhodnutí nás vedl i nižší počet hráčů v juniorce a my nechceme tuto kategorii dotovat hráči mladších ročníků a tím rozbíjet družstva. Odráželo se to na hře i výsledcích nižších kategorií a to nechceme.

Proto jsme se rozhodli pro model propojení A a B mužstva a trenérem této kategorie bude Jaroslav Fleischmann. Sázíme na jeho trenérské zkušenosti, velkou autoritu a hodně si slibujeme od spolupráce našich nejlepších a nejzkušenějších trenérů.

Pojďme k veselejším věcem. Blíží se nová sezóna. Co jste nachystali nového?

Nemyslím si, že se bavíme o neveselých věcech. Hokej je sport, zábava, tak se k tomu snažíme přistupovat. Samozřejmě ne vždy svítí slunce, ale u nás je zataženo minimálně.

Máme radost, že dnes přišlo 212 nových dresů Ďáblů a Ďáblíků pro mládežnická družstva, to je naše radost !!!

Za odpovědi děkuje Mgr. Bohumil Vincura5
HC Kopřivnice
0
HK Nový Jičín
Online
Rozpis ledové plochy
Aktuality
9.5.2021
39.den soutěže Ďáblíci se připravují na novou sezonu je za námi. V čele soutěže je stále Vojta, kterému na záda dýchají Seboš, Siki a Maty. 🥇🥈🥉 Kdo z nich si vybojuje nádherné ceny od našich odchovanců Ondra Kovařčík, Michal Kovařčík a Honza Bartko. Speciální cenu máme od Jan Zahradníček. V samostatné kategorii za nejlepšího hráče v úkolech. 💪 Vše sledujete na našem FB.
5.5.2021
VOJTA jede. I po 35. dni je v čele pelotonu Vojta Novotný. Tradiční soupeři jsou mu však stále v patách 35.den
1.5.2021
Druhý nejproduktivnější obránce Chance ligy, náš odchovanec, Jan Bartko posílí Znojmo v mezinárodní Bet-at-home ICE Hockey League.
13.4.2021
Vojta N. jde do čela 13.den
13.4.2021
I za nepříznivého počasí pokračuje naše Soutěžení, v čele je pořád Seboš, těsně za ním Siki nejmladší a Vojta N. 12. den
11.4.2021
Průběžné pořadí po 1. týdnu najdete na konci článku s úkoly na další týden. Je to boj :-)
Mládež
J S M 8 7 6 5 4 3 2

Průběžné pořadí a úkoly na další týden

N o v ý J i č í n - Soutěž se nám přehoupla do druhého měsíce a abyste si mohli zkontrolovat zlepšení v jednotlivých cvicích, budeme je opakovat. Všichni se snaží, fotografií z výletů je hromada. Pomalu už...

Úkoly pro soutěžící na další týden a průběžné pořadí

N o v ý J i č í n - Soutěžící jsou skoro v polovině a trenéři, kromě obnovených tréninků, připravili další úkoly. Na čele je pořád litý boj.