Milan Urban

Český hokej představuje novou sérii s názvem O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem, jejíž cílem je prostřednictvím osmi dílů popsat, jak je nastaven systém výchovy mládeže v Českém hokeji. Průvodcem videí je, jak lze z názvu odvodit, šéftrenér Českého hokeje a zároveň hlavní trenér národního týmu Filip Pešán.

Systém Českého hokeje formuje pomyslnou pyramidu a jednotlivé stupně této pyramidy jsou tvořeny rozvojovými projekty Českého hokeje. Tento systém se postupně buduje od roku 2010. Základ pyramidy tvoří ti nejmenší hokejisté ve věku od 4 do 8 let a projekt Pojď hrát hokej. Na něj navazují projekty Trenér žáků Českého hokeje a Regionální trenéři určené pro věkovou kategorii 8-12 let. Dalším stupněm pyramidy je projekt Výchova talentované mládeže, na který navazují Akademie Českého hokeje a mládežnický reprezentační program. Ruku v ruce s těmito všemi projekty jde další výrazná aktivita Českého hokeje, kterou je vzdělávání trenérů.

Prostřednictvím osmi dílů této série Filip Pešán společně s dalšími zástupci hokejového hnutí představí všechny rozvojové projekty Českého hokeje, popíše jejich aktuální stav a naznačí jejich cíle do budoucna.

Účinkující: Filip Pešán - šéftrenér Českého hokeje

Pojď hrát hokej

Pojď hrát hokej je rozvojovým projektem Českého hokeje, který funguje od roku 2016. Projekt je dlouhodobě postaven na třech základních pilířích.

  • 1. Propagace ledního hokeje vč. akce Týden hokeje
  • 2. Podpora v začátcích
  • 3. Vzdělávání klubů a rodičů

Všechny tyto tři pilíře podrobně ve videu popisuje manažer projektu Pavel Landa a zkušenost přímo z klubu přidává Jan Havlíček, manažer HC Děčín. Ve videu najdete i všechny zajímavé statistiky, které s existencí projektu Pojď hrát hokej souvisí. Zjistíte, kolik dětí si díky projektu mezi lety 2016 a 2020 vyzkoušelo lední hokej, jakým způsobem podporuje Český hokej kluby, které organizují mládežnický hokej a jsou součástí projektu anebo o kolik procent se v letech 2016 až 2020 zvýšily roční registrace do ledního hokeje.

Účinkující: Filip Pešán - šéftrenér Českého hokeje, Pavel Landa - manažer projektu Pojď hrát hokej, Jan Havlíček - manažer HC Děčín

Více informací o projektu: www.pojdhrathokej.cz

Trenéři žáků Českého hokeje

Prostřednictvím projektu Trenéři žáků Českého hokeje se svaz snaží podporovat hlavně menší kluby, které si nemohou dovolit odpovídajícím způsobem ohodnotit trenéry nejmladších kategorií. Český hokej financuje od roku 2014 činnost profesionálních trenérů mládeže přímo v klubech a v roce 2020 jejich počet celorepublikově stoupl už na 142. Ve videu projekt podrobně popisuje manažer rozvoje ledního hokeje Slavomír Lener a za kadaňský klub hovoří trenér žáků Českého hokeje Roland Wágner.

Účinkující: Filip Pešán - šéftrenér Českého hokeje, Slavomír Lener - manažer rozvoje ledního hokeje, Roland Wágner - trenér žáků Českého hokeje z Kadaně

Více informací o projektu: www.ceskyhokej.cz/treneri/treneri-zaku-ceskeho-hokeje

Regionální trenéři

Český hokej spustil projekt Regionální trenéři v roce 2013 jako pomoc nejmenším klubům a jejich trenérům. Na začátku bylo celkem 12 regionálních trenérů na částečný úvazek a postupně se jejich počet rozrůstal. V roce 2020 bylo regionálních trenérů už 16, z toho 10 jich působilo na plný úvazek.

Každý regionální trenér má na starost určitou oblast a v ní působící kluby. Hlavním úkolem regionálních trenérů je neustálé zlepšování kvality sportovního programu ve všech městech s oddíly hokejové mládeže se zaměřením na nejmladší věkové kategorie – především na nábory, přípravky a mladší žáky. Činnost regionálních trenérů popisuje ve videu přímo jeden z nich - Robert Kaše, který má na starost Ústecký a Karlovarský kraj. Práci regionálních trenérů brankářů, kteří fungují na podobném principů, osvětluje Radek Tóth, trenér brankářů Českého hokeje.

Účinkující: Filip Pešán - šéftrenér Českého hokeje, Slavomír Lener - manažer rozvoje ledního hokeje, Radek Tóth - trenér brankářů Českého hokeje, Robert Kaše - profesionální regionální trenér Českého hokeje

Více informací o projektu: www.ceskyhokej.cz/treneri/regionalni-treneri

Výchova talentované mládeže

I díky pořadatelsky úspěšnému domácímu mistrovství světa mohl Český hokej v roce 2015 spustit projekt Výchova talentované mládeže, který se zaměřuje na kategorie U12-U15. Hlavními cíli projektu, který většina zná spíše pod zkratkou VTM, je zajistit co nejkvalitnější přípravu těm nejnadanějším hokejistům v jednotlivých krajích a také vyplnit prostor mezi výchovou na klubové úrovni a mládežnickými reprezentacemi, které začínají až od kategorie šestnáctiletých. Od sezony 2019/20 se projekt VTM zaměřuje na rozvoj hráčských dovedností (skills) jako je bruslení, vedení kotouče, střelba a další. Právě o dovednostech ve videu hovoří hlavní skills coach Českého hokeje Tomáš Pacina. Historii, současnou podobu a vizi do budoucna projektu VTM pak popisují Bedřich Ščerban a Vladimír Krampol.

Účinkující: Filip Pešán - šéftrenér Českého hokeje, Bedřich Ščerban - manažer projektu VTM, Vladimír Krampol - koordinátor projektu VTM, Tomáš Pacina - hlavní skills coach Českého hokeje

Více informací o projektu: www.ceskyhokej.cz/rozvoj-mladeze/vtm-v-krajich

Akademie Českého hokeje

Cílem projektu Akademie Českého hokeje, který vznikl v roce 2011, je výchova špičkového mládežnického hráče schopného konkurovat nejlepším hráčům ve světovém měřítku ve spojení s absolvováním středoškolského vzdělání. Manažer projektu Pavel Geffert ve videu popisuje detaily toho, jak jednotlivé akademie fungují, co musí klub splnit, aby status získal, a jaké změny projekt v nejbližších letech čekají. Osobní zkušenost s prací v jedné z nejúspěšnějších českých akademií pak přidává šéftrenér mládeže Bílých Tygrů Liberec Jiří Bermann, který popisuje tzv. Tygří cestu, tedy filozofii klubu při výchově hráčů.

Účinkující: Filip Pešán - šéftrenér Českého hokeje, Pavel Geffert - manažer akademií Českého hokeje, Jiří Bermann - šéftrenér mládeže Bílých Tygrů Liberec

Více informací o projektu: www.ceskyhokej.cz/rozvoj-mladeze/akademie-cslh

Reprezentační program

Jak fungují v Českém hokeji mládežnické reprezentace v tomto díle podrobně popisuje manažer reprezentací Petr Studnička. Co do počtu dní patří český reprezentační program mezi jeden z nejrozsáhlejších na světě, což dokládají i statistiky, které ve videu najdete.

Svůj pohled přidá i jeden z nejpovolanější českých trenérů mládežnických kategorií. Jakub Petr totiž jako trenér prošel téměř všemi mládežnickými kategoriemi. Vedl českou dvacítku na dvou světových šampionátech a jako hlavní kouč reprezentace U18 byl u stříbrné medaile z mistrovství světa v roce 2014.

Účinkující: Filip Pešán - šéftrenér Českého hokeje, Petr Studnička - manažer reprezentací, Jakub Petr - trenér reprezentace U18

Více informací o jednotlivých reprezentacích: www.ceskyhokej.cz/reprezentace

Vzdělávání trenérů

Vzdělávání trenérů je dlouhodobá činnost ovlivňující jednotlivé rozvojové projekty Českého hokeje, a proto byl tomuto tématu věnován speciální, samostatný díl. Lední hokej prošel za posledních dvacet let výrazným vývojem a je nutné, aby tento vývoj reflektoval jak celý systém vzdělávání trenérů, tak i vlastní individuální rozvoj samotných trenérů. Je potřeba mít stále na paměti, že každý trenér, byť má za sebou velmi úspěšnou hráčskou kariéru, se musí dlouhodobě vzdělávat, rozvíjet a sledovat moderní trendy.

Tento díl je rozdělen do čtyř částí – trenérské licence, trenérské semináře, trenérská aplikace Coach manager a vzdělávání rodičů. Se systémem vzdělávání trenérů vás ve videu seznamuje metodik Českého hokeje Zdeněk Vojta.

Účinkující: Filip Pešán - šéftrenér Českého hokeje, Zdeněk Vojta - metodik Českého hokeje

Více informací: www.ceskyhokej.cz/treneri/trenerske-licence