Budoucnost 2. ligy? Licenční řád, možné zúžení a lepší marketing
14.9.2021, Marek Hedbávný

Budoucnost 2. ligy? Licenční řád, možné zúžení a lepší marketing

Praha - Nově založená Asociace druholigových klubů ledního hokeje na úterní tiskové konferenci v Praze představila své plány a cíle.

Foto: Jan Beneš, Český hokej


Od sezony 2022/2023 například vejde v platnost licenční řád. „Bude připravený pro příští ročník. Taková je dohoda s prezidentem Českého hokeje Tomášem Králem,“ potvrdil šéf pražské Kobry Miloslav Šeba.

„S licenčním řádem jako takovým musí přijít Český hokej. My budeme nápomocní, dávat mu podněty a připomínky, aby to bylo přijatelné pro svaz i pro kluby,“ doplnil děčínský manažer Jan Havlíček.

Jak by měl licenční řád pro 2. ligu vypadat? „Určitě tam bude nějaká minimální kapacita stadionu, stav šatny pro hostující mužstvo a sportovní i ekonomické podmínky,“ vyjmenovává Ondřej Poul, prezident ADK LH. „Ale jsme teprve na začátku: licenční řád budeme tvořit na podzim, aby byl v prosinci hotový.“

Vzniká také memorandum o vzájemné spolupráci s Českým hokejem. „Chceme poděkovat svazu, že nám uhradí náklady na rozhodčí pro příští sezonu. Je to pro nás velká pomoc," vzkazuje Šeba.

„Licenční řád bude připravený pro příští sezonu."

Miloslav Šeba, člen představenstva ADK LH

Součástí asociace je prozatím sedmnáct klubů ze 24. „Myšlenka asociace nás napadla v prosinci. Tedy době, kdy jsme věděli, že už se soutěž nerozjede," vypráví Poul. „Covid kupodivu kluby ve 2. lize sjednotil. Sjednotili jsme i názor na problematiku druhé ligy," těší Poula.

„Při našich jednání na aktivech většinou docházelo k patovým situacím: polovina chtěla tohle a druhá zase něco jiného. Tomu bychom chtěli předejít,“ dodává Milan Urban, zástupce Nového Jičína a současně viceprezident ADK LH.

Ondřej Poul.

Ondřej Poul. | Foto: Jan Beneš, Český hokej

Asociace zároveň pracuje na návrhu herního modelu pro nadcházející sezony. „Nejen na rok nebo na dva, ale na další dobu. Aby kluby mohly pracovat se svými partnery a s fanoušky a věděly, proti komu vlastně budou hrát,“ avizuje Urban.

Jisté je, že třetí nejvyšší soutěž od sezony 2022/2023 rozšíří minimálně čtveřice sestupujících týmů z Chance ligy. „Dojde tedy ke zkvalitnění a bude velký tlak, což je dobře,“ říká Šeba. „Třeba i Plzeň má zájem, aby se soutěž zkvalitnila, protože má mladé hráče v Klatovech. Na tuto sezonu je systém daný, ale do budoucna budeme hovořit o tom, jestli se má, nebo nemá soutěž zúžit.“

Nejčastěji padá varianta, že by se druhá liga mohla hrát ve dvou geografických skupinách po deseti týmech. Po vzoru fotbalových soutěží by se navíc založily divize, kde by hrály kluby, které se do zúžené 2. ligy nevejdou.

„Primární snahou je zviditelnění druhé ligy."

Milan Urban, viceprezident ADK LH

Druholigová asociace hodlá zapracovat také na marketingu. „Primární snahou je zviditelnění druhé ligy. Cítíme, že je to v rámci soutěží pořád Popelka,“ vysvětluje Urban.

Asociace proto povede jednání třeba s BPA sport marketing, která marketingově zastupuje obě nejvyšší soutěže i národní tým. Ve hře mohou být i přímé přenosy z druholigových zápasů. „Konkrétní jednání jsme zatím neměli,“ říká ovšem Havlíček. „Jsme teprve na začátku, asociace je nová. Věřím ale, že do budoucna se přenosu z druholigového stadionu dočkáme.“

S přenosy souvisí i jeden bod, který by ve vznikajícím licenčním řádu neměl chybět. „Na některých stadionech je slabá WiFi, to se musí změnit,“ uvědomuje si Šeba.

Foto: Jan Beneš, Český hokej

ADK LH bude rovněž hledat titulárního partnera pro druhou ligu. „Nevím, jestli se nám to podaří, ale bude to naší snahou,“ slibuje Havlíček.

Loni byla druhá liga k získání generálního sponzora poměrně blízko, zájem měla skupina okolo podnikatele a někdejšího automobilového závodníka Antonína Charouze.

Jenže…

„Přišla pandemie, vůbec se to nerozjelo,“ říká stručně, ale výstižně Šeba.

„Každopádně chceme napříč kluby vysondovat, zda bychom byli za celou soutěž schopní nabídnout partnerům jednotné plochy,“ dodává Havlíček.

Druholigové kluby chtějí být vidět. Založily asociaci a hledají generálního partnera

Hodilo by se proto, kdyby do asociace časem vstoupily i zbývající kluby, které zatím vyčkávají. Nová Paka, Bílina, Jablonec, Havlíčkův Brod, Opava, Hodonín a Písek členy ADK LH dosud nejsou.

Proč?

„Myslím, že se bojí nové věci, která vznikla,“ tvrdí Poul. „Vůbec jim to ale nemáme za zlé. Touhle prací, kterou se snažíme vyvíjet, se je budeme snažit přesvědčit, aby šli mezi nás a pracovali s námi. Není to totiž o tom, že já něco dělám, Honza Havlíček něco dělá… Všech sedmnáct klubů vyvíjí úsilí, aby druhá liga byla lepší, něco znamenala a jinak vypadala.“

„Vnímáme to jako dobrou šanci, jak pro 2. ligu najít partnery."

Petr Bříza, viceprezident Českého hokeje

Dokud nebudou všechny týmy součástí asociace, dál budou probíhat druholigové aktivy v režii Českého hokeje.

„Se zástupci asociace jsme se setkali už před několika měsíci,“ zmiňuje viceprezident Českého hokeje Petr Bříza. „Vítám tohle sjednocení osobností a klubů. Jedním z největších problémů českého hokeje je totiž obrovská roztříštěnost názorů a postojů. Každý to vidí svýma očima a zatím se nám nedaří ku prospěchu českého hokeje sjednotit. Věřím, že asociace k tomu přispěje.“

„Vnímáme to navíc jako dobrou šanci, jak pro 2. ligu najít partnery,“ dodává Bříza. „Hraje se v malých městech a ty jsou páteří českého hokeje. Právě v malých městech vyrůstá spousta reprezentantů.“

„Věřím tedy, že kluby najdou společnou řeč nejenom při řešení problémů, ale že najdou i možnosti, jak lépe prodat druhou ligu partnerům a médiím,“ přeje si Bříza. „Věříme, že se jim podaří dohodnout i s ostatními kluby, které zatím nejsou součástí asociace."4
HK Nový Jičín
3
SKLH Žďár nad Sázavou
Online
2.kolo, 22.9.2021
HC Bobři Valašské Meziříčí
Rozpis ledové plochy
Aktuality
20.9.2021
V neděli 19.9. odehráli malí Ďáblíci 2011+2012 přípravná utkání v Kopřivnici a v obou kategoriích svého soupeře přehráli.
19.9.2021
V neděli 19.9. odehráli svá utkání junioři a dorostenci. Dorost vyhrál doma se Studénkou 4:3, junioři prohráli v Opavě 3:7.
19.9.2021
V sobotu 18.9. odehráli svá utkání žáci a dorostenci. Dorost prohrál ve FM 1:10, mladší žáci vyhráli v Prostějově 18:0, starší žáci vyhráli v Krnově 11:1.
19.9.2021
Na žádost soupeře hraje naše BÉČKO s Orlovou už v 10,00 hodin
11.9.2021
Novou hokejovou sezónu zahájili žáci utkáními v Uničově. Mladší zvítězili 12:3 a starší 7:0. Podrobnější informace v sekci MLÁDEŽ
10.9.2021
Včera byla zahájena extraliga dorostu. Premiéru si odbyli i naši odchovanci Vojta Pilíšek (Havířov), Martin Škarka a Jáchym Pořízka (Vsetín). Ve vítězném utkání Vsetína se Šumperkem si Škarka připsal asistenci.
Mládež
J S M 8 7 6 5 4 3 2

Páťáci vezou zlato z Ostravy, druháci si užili turnaj ve Zlíně

Ostrava a Zlín - Ďáblíci ročníku 2011 měli v programu poslední turnaj před dlouhodobou soutěží v Ostravě. Naši druháci se zúčastnili skvělého projektu Capri-Sun Cupu ve Zlíně.

Konec prázdnin, konec turnajů, druháci vezou stříbro

N o v ý J i č í n - i poslední prázdninový víkend byl ve znamení turnajů doma i venku. Doma odehráli svou přípravu starší žáci a dorostenci, Ďáblíci 2013, 2014 hostovali v Šumperku na turnaji o Pohár...