Bořek Kopecký

Svěřenci Davida Dostála nastoupili proti Šumperku do svého posledního přípravného utkání. Novojičínští byli po celý zápas velmi aktivní a v některých pasážích hry svého soupeře výrazně přehrávali. Draci se sice ujali vedení, ale Ďáblové svou aktivní hrou stav utkání otočili a díky dvěma využitým přesilovkám slaví těsné vítězství 3:2.

6. kolo, 2. liga - příprava, čt 14.9.2023

HK Nový Jičín
Draci Pars Šumperk

3:2

Branky a nahrávky: 25. Flok (Zdeněk, Konečný), 32. Kuboš st. (Zdeněk, Konečný), 39. Dobša (Tarnoczy, Maliník) – 3. Pitkänen, 36. Polách (Hajduch, Horký). Vyloučení: 3:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.

HK Nový Jičín: Hořejší (Nehasil) – Kuboš ml., Kuboš st., Hruška, Holáň J., Báchor, Hanák, Andrýsek, Hrůzek – Konečný, Juříček, Maliník, Zdeněk, Tarnoczy, Škarka, Berka, Flok, Matěj, Dobša, Hilšer, Handl.

Draci Pars Šumperk: Ryšavý (Kacbunda) – Rutar (C), Hohl, Jaakkola, Hajduch, Křivohlávek M., Cibuzar, Minařík – Horký, Nilsson, Šišolák, Pitkänen, Skopal, Polách, Müller (A), Scheuter (A).

Ohlasy

David Dostál (trenér HK Nový Jičín): „Do dnešního zápasu jsem šel s ideou, že budeme hrát na čtyři útoky. Od hráčů jsem chtěl, abychom byli agresivní a udávali zápasu rytmus. Soupeře jsme chtěli unavit, protože přijeli s málo hráči, stejně jako my minulý týden k nim. Po deseti minutách hry jsem však zjistil, že takovým způsobem to nepůjde.“

„První třetinu jsem ještě nechal dohrát na čtyři lajny s tím, že na druhou třetinu jsem přehodil útočné řady. Nechal jsem hrát kluky, kteří nám přišli pomoct, dohromady. Z našich hráčů jsem pak poskládal tři silné útoky. Hra se zlepšila, ale soupeř hrál, bruslil úplně bez zábran a byl bojovnější. My jsme byli sice více hokejoví, ale pořád jsme soupeři nabízeli šance. Jsem rád, že jsme dali dva góly z přesilovky, ale víme, že je před námi ještě hodně dlouhá cesta.“

„Pro kluky je fajn, že přátelská utkání již skončilo, protože si myslím, že už jsou dost unavení a potřebují si trochu odpočinout. Dneska bylo vidět, že nám chyběli bojovní hráči, kteří utkání dodají náboj. Dneska však hráli všichni hráči, někdo více, někdo zase méně. Snažil jsem se dívat na složení jednotlivých formací. S utkáním jsem spokojen, ale příští týden to teprve začne.“

Komentář k zápasu

Ďáblové vstoupili do utkání velmi aktivně. Již po třiceti vteřinách hry pálil nebezpečně z mezikruží Handl, jehož pokus Ryšavý vytěsnil vyrážečkou. V další šanci se ocitl na začátku druhé minuty Zdeněk, který vystihl rozehrávku Draků a dostal se až před Ryšavého, jenže svou kličku nedotáhl do zdárného konce. Naopak hosté udeřili hned z první větší šance. Kotouč si navedl na pravý kruh Otto Pitkänen, který zamířil přesně na vzdálenější tyč a poslal Šumperk do vedení.

Draci měli možnost navýšit své vedení v početní převaze, ale do větší gólové šance se nedostali. Po zbytek třetiny pak byli aktivnější novojičínští Ďáblové. Ve dvanácté minutě vytáhl Ryšavý skvělý zákrok proti střele Hilšera. Daleko od úspěchu nebyl na začátku patnácté minuty Flok, který si našel odražený puk po střele od modré čáry, ale Ryšavý dokázal včas zareagovat a jeho pokus zneškodnil betonem.

Ďáblové byli hladoví po vyrovnání a v osmnácté minutě zasypali Ryšavého několika střelami, po kterých se před hostující brankou vytvořil pořádný závar, jenž však k vyrovnávací brance nevedl. V závěru první části hráli svěřenci Davida Dostála početní převahu, ale v největší šanci se ocitl Nilsson. Ten využil chyby na modré čáře a dostal se do samostatného úniku, ale na Hořejšího se mu vyzrát nepodařilo. Do šaten se tak odcházelo za stavu 0:1.

Novojičínští šli na začátku druhé části do čtyř, ale přesilovka Draků netrvala příliš dlouho, když na trestnou lavici usedl také Jaakkola. Po návratu Hrušky se Ďáblům podařilo využít zkrácenou početní převahu. Zdeněk našel přesnou křižnou přihrávkou osamoceného Adama Floka, který tvrdou přízemní střelou propálil Ryšavého mezi betony a vyrovnal na 1:1. Svěřenci Davida Dostála pokračovali v aktivní hře a odměnou jim byla vedoucí branka. Zdeněk prokázal svůj skvělý přehled o hře, když na modré čáře zkušeně podržel kotouč a poté našel rozjetého Petra Kuboše st., který překonal přesouvajícího se Ryšavého.

Šumperk měl možnost rychle vyrovnat, ale Hořejší dokázal pokrýt samostatný únik a o minutu později se Hajduchovi nepodařilo trefit skákavý kotouč před poloodkrytou brankou. Vedení Ďáblů měl možnost navýšit Dobša, jenže při svém samostatném úniku na Ryšavého nevyzrál. Draci se však na konci 36. minuty přece jen dočkali srovnání. Od modré čáry pálil Hajduch, jehož pokus usměrnil mezi betony Hořejšího Adam Polách. Po minutě hry však přišel trest pro Müllera a Ďáblové v přesilovce opět udeřili.

Po střílené přihrávce Maliníka z pravého kruhu si našel odražený kotouč David Dobša, který pohotovým zakončením vrátil Ďáblům vedení. Do třetí třetiny se tak vstupovalo za stavu 3:2. Svěřenci Davida Dostála měli ve 43. minutě možnost navýšit své vedení v přesilové hře. V ní si vytvořili několik dobrých střeleckých pozic a teč Maliníka dokonce skončila na tyči, ale čtveřice Draků se nakonec dokázala ubránit. Následovalo další vyloučení z hostujících řad a Ďáblové měli k dispozici krátkou přesilovku 5 na 3. V té pálil nebezpečně Flok, jenže Šumperk dokázal oslabení přestát.

Ve 49. minutě nebyl od úspěchu daleko Dobša, ale zblízka se mu Ryšavého překonat nepodařilo. V závěru utkání si Draci vzali oddechový čas, po kterém zůstal Ryšavý na střídačce. Snahy o vyrovnání však ukončila 31 vteřin před závěrečnou sirénou vysoká hůl Šišoláka, za kterou dostal trest na čtyři minuty. Novojičínští pak dohráli zbytek utkání v přesilové hře okolo Ryšavého daleko od své branky a po konci utkání slavili vítězství 3:2.