Osobnosti

Jaroslav Bartoň

Jaroslav Bartoň

Narozen: 3.1.1938
Pozice: útočník
Držení hole: levá
Místo narození: Hodslavice

Týmy:
fotbal - Jiskra Tonak, Nový Jičín, Dukla Cheb, Nový Jičín, Kopřivnice, MEZ Vsetín, Hodslavice, Nový Jičín

hokej - Příbor, Nový Jičín

Výraznou osobností nejen novojičínského hokeje, ale i sportu je Jaroslav Bartoň. Patřil k té kategorii sportovců, které se říkalo „obojživelníci“, když od jara do podzimu chytal ve fotbalové brance, v zimě pak coby hokejový útočník. V roce 2008 oslavil významné jubileum – 70 let.

V obou těchto sportech se Bartoň svou pílí a talentem propracoval mezi tehdejší špičku přesahující rámec okresu. Nejdříve začal, a to v deseti letech, s fotbalem za tehdejší Jiskru Tonak, v patnácti letech přešel do TJ Nový Jičín, v osmnácti byl „ostaršen“, aby mohl chytat za muže. Po vojně, kterou fotbalově prožil v Dukle Cheb v I. A třídě, se vrátil, aby až do osmadvaceti let hájil branku Nového Jičína. Pak byl „prodán“ na dvě sezony do Kopřivnice, kde přišel ke snad jedinému vážnějšímu zranění, zlomenině klíční kosti. Poté nastupoval za MEZ Vsetín, Hodslavice a novojičínské „béčko“.

S hokejem začal nejdříve na rybníku Bocheta, od patnácti let hrál v tehdy velmi hokejově významném Příboře, kde se začal učit, v sedmnácti přešel v Novém Jičíně do družstva mužů. S hokejovou kariérou se rozloučil v roce 1974 v šestatřiceti letech už na novém zimáku s umělým ledem, aby si poté ještě několik sezon zahrál s bývalými spoluhráči spíše už jen „rekreačně“ za tehdejší Rudou hvězdu Nový Jičín.

Přestože pro něj byla delší fotbalová než hokejová dráha, více mu k srdci přirostl hokej, v němž po skončení kariéry dělal trenéra žáků a dorostu, v dalších letech se zapojoval tam, kde bylo zapotřebí, třeba i při broušení bruslí, v posledních letech jej vidí příznivci na domácímu zimním stadionu, kde vypomáhá u časomíry při hokejových zápasech.

Jaroslav Bartoň očima V. Grácy:

"Vynikající hokejista v té době. Trochu byl prchlivý, nechával se vyprovokovat, takže byl občas vylučovaný, ale jinak vynikající hokejista. Výborný kluk, zapálený pro hokej. Dlouhou dobu pracoval i na zimním stadióně."

Jaroslav Bartoň očima P. Kneblíka:

Jarda byl velice chytrý a inteligentní útočník. Neměl nikdy žádnou ránu, ale svou chytrostí uměl zakončit. Vždy byl ve správnou dobu na správném místě.


S použitím článku: J. Kotas: Jaroslav Bartoň, Novojičínský zpravodaj, 4/2008


Petr Kneblík

Petr Kneblík

Narozen: 9.6.1949
Pozice: útočník
Držení hole: levá
Místo narození: Rýmařov

Týmy: ČSA Karviná, Nový Jičín

S hokejem začal v Karviné. Za svou hráčskou kariéru vystřídal jen dva kluby ČSA Karviná a Nový Jičín. Petr Kneblík na ledě vynikal svým přehledem, kdy tvořil hru celého týmu. Jeho role na ledě byla důležitá nejen proto, že přihrával svým spoluhráčům do gólových příležitostí, ale také, že uměl sám zakončit.

Petr Kneblík vychoval za svou trenérskou éru, která stále pokračuje, několik hráčů, kteří působili nebo stále působí v nejvyšších soutěžích nejen v naší republice, ale také v zahraničí.

Mezi své největší úspěchy řadí 3. a 1. místo s tehdejší 7. a 8. třídou na mistrovství republiky a 1. a 2. místo s týmem mužů ve II. lize.

Momentálně můžeme Petra Kneblíka vidět na střídačce Á-mužstva, kde spolu s Davidem Handlem připravuje hráče na sezonu 2008/09.

Petr Kneblík očima J. Bartoně:

"Petr přišel do Jičína jako mladý kluk. Hráli jsem spolu v útoku: Ponček, Bartoň, Kneblík. Petr byl dobrý hráč. Stejně, jako vidíme teď, kdy vychovává nové hráče. Měl ohromný přehled a za jeho éry jsem dával hodně gólů. Stačilo jen nastavit hokejku."

Petr Kneblík očima V. Grácy:

"Petr přišel z Karviné. Byl to ctižádostivý hráč, s velkým přehledem, který tvořil hru našeho týmu a ještě k tomu uměl dávat branky. Dlouhou dobu dělal v Autopale a také pomáhal při výstavbě stadiónu."


Vlastimil Graca

Vlastimil Graca

Narozen: 27.7.1948
Pozice: obránce
Držení hole: levá
Místo narození: Opava

Týmy: Opava, Mladá Boleslav, Bratislava, Prešov, Bílovec, Nový Jičín

Od svých 12-ti roků trénuje a hraje za žáky Opavy, kam dojíždí v létě v zimě na kole. Úspěšně přechází do dorostu, aby posléze hrál nejvyšší soutěž staršího dorostu ČSSR.

Z této soutěže je v roce 1967 vybrán do vojenského celku Dukla Mladá Boleslav, kde odehraje v základní vojenské službě jednu sezonu. Tu druhou stráví v Bratislavě, když může trénovat hokej v bratislavském béčku Slovanu. První pětka z Ml. Boleslavi je nakonec vybrána do Dukly Prešov, kde nechybí opět Vlasťa a hraje v novém ZS opět svůj oblíbený hokej do konce základní vojenské služby. Vrací se do Opavy, ale nepodaří se mu prosadit se mezi ostřílené kozáky I. ligy.

Jako naděje je zatím přemístěn na tehdejší opavskou „farmu“ do Bílovce. Tam se po prve setkává s novojičínským hokejem. Novojičínští funkcionáři si všimli a dobře vybrali levého obránce Bílovce – Vlastimila Gracu. Vlasťa se stává pro další sezony oporou hokejistů TJ Nový Jičín od roku 1972 i zaměstnancem Autopalu. Ještě ve stejném roce dostává nabídku pracovat na výstavbě umělé ledové plochy a později zakrytí ZS. Úspěšně hraje hokej a stává se také kapitánem mužstva a zakotví trvale v Novém Jičíně. Byl při tom, když na první umělou ledovou plochu naskakuje jako první, žáček Petr Krutílek.

Pak už natrvalo spojuje svůj život se zimním stadionem, když se stává v roce 1980 šéfem zimního stadionu a přilehlých sportovišť TJ Nový Jičín. To končí další etapa bojů s deštěm a sněhem na otevřeném stadionu a začíná se pod jeho střechou. Vlatimil Gráca se stává z hráče také trenérem staršího dorostu a dále funkcionářem, když do roku 1994 je sekretářem hokejového oddílu.

Jako ředitel Zimního stadionu v Novém Jičíně a ostatních sportovišť řeší úspěšně chod veškerých zařízení, je hybnou pákou při jejich údržbě, modernizaci a přestavbách, využívá svých nekonečných schopností spolupracovat s potřebnými lidmi a firmami vždy ve prospěch sportu.

Je také nevyčerpatelným zdrojem všech hokejových a životních historek, kterými dokáže osobitým projevem pobavit své kamarády. Jeho zásluhou a s jeho optimismem tak všichni kolem mládnou.

Vlastimil Gráca očima J. Bartoně:

"Vlastík je o deset roků mladší. Pamatuji si, jak hrál za Bílovec proti mně. Měl jsem s ním nešťastný střet, kdy jsem mu vyrazil dva zuby, ale spletl jsem si ho. Jako spoluhráč byl vynikající. Vlasťa byl strašně tvrdý hráč, na kterého jsme v Jičíně nebyli zvyklí. Poznal jsem to, když jsem hrál proti němu, tak jsem narazil a seděl jsem 'na prdeli'."

Vlastimil Gráca očima P. Kneblíka:

"Vlasťa byl velký srandista. Byl velmi zarputilý bojovník."

3
HK Nový Jičín
2
SHK Hodonín
Online
8.kolo, 16.10.2021
SKLH Žďár nad Sázavou
Online
Rozpis ledové plochy
Aktuality
12.10.2021
Smůlu měli junioři v utkání s lídrem soutěže Opavou. V utkání vedli 3:2 po 2.třetinách, 5 minut před koncem vyrovnali na 4:4, aby zasloužený bod ztratili 1,5 vteřiny před koncem.
24.9.2021
Ve věku 71 let zemřel Josef Furmánek, bývalý ligový rozhodčí a hokejový funkcionář, který působil i v Novém Jičíně. Upřímnou soustrast rodině.
23.9.2021
Na žádost soupeře bylo utkání Béčka přeloženo z úterý na pondělí 27.9. v 19,00 hodin.
20.9.2021
V neděli 19.9. odehráli malí Ďáblíci 2011+2012 přípravná utkání v Kopřivnici a v obou kategoriích svého soupeře přehráli.
19.9.2021
V neděli 19.9. odehráli svá utkání junioři a dorostenci. Dorost vyhrál doma se Studénkou 4:3, junioři prohráli v Opavě 3:7.
19.9.2021
V sobotu 18.9. odehráli svá utkání žáci a dorostenci. Dorost prohrál ve FM 1:10, mladší žáci vyhráli v Prostějově 18:0, starší žáci vyhráli v Krnově 11:1.
Mládež
J S M 8 7 6 5 4 3 2

Na akci Pojď hrát hokej byl letos rekordní počet děvčat

Nový Jičín - ve středu 22.9.2021 proběhla již tradiční náborová akce Českého hokeje Pojď hrát hokej, které se zúčastnil rekordní počet děvčat.

Páťáci vezou zlato z Ostravy, druháci si užili turnaj ve Zlíně

Ostrava a Zlín - Ďáblíci ročníku 2011 měli v programu poslední turnaj před dlouhodobou soutěží v Ostravě. Naši druháci se zúčastnili skvělého projektu Capri-Sun Cupu ve Zlíně.
×
Dnes v 17:30 | Muži
SKLH Žďár nad Sázavou
HK Nový Jičín