Co nás čeká a co nás nemine...
26.9.2018, Bohumil Vincura

Co nás čeká a co nás nemine...

N o v ý J i č í n

Další letní sezóna Zimního stadionu Nový Jičín pod vedením Hokejového klubu skončila, čeká nás sezóna zimní, a tak jsme o rozhovor požádali místopředsedu hokejového klubu Nový Jičín Lubomíra Furmánka, provozovatele Zimního stadionu v Novém Jičíně. Ten toto období zhodnotil a naznačil, co nového stadion čeká v dalších měsících a letech.

  • Jaká byla tato, v pořadí už osmá, letní sezóna pod vaší taktovkou?

Tato letní sezóna byla naprosto výjimečná. Díky našim aktivitám v oblasti pořádání hokejových turnajů, pořádání inline soutěží, ale i díky schopnostem zhmotnit představy pořadatelů různých koncertních žánrů (připomenu jen zcela odlišné Tři sestry, Let it Roll nebo Šlágr) si nás všimli z České asociace inline hokeje a přes předsedu IHC Nový Jičín p. Kubičíka nás oslovili, jestli bychom spolu s Přerovem neuspořádali mistrovství světa veteránů v tomto sportu. Byla to velká výzva, vždyť turnaje se zúčastnily týmy USA, KANADY, SLOVENSKA, ČESKA, AUSTRÁLIE, NOVÉHO ZÉLANDU, ITÁLIE a FRANCIE a na nás byly opět kladeny ty nejvyšší pořadatelské nároky. Díky našemu skvělému týmu se vše podařilo a žádost o pořádání dalších nejen veteránských, ale i seniorských či juniorských mistrovství světa máme na stole. To myslím hovoří za vše.

  • Co dalšího se na zimáku dělo?

Mimo již zaběhlých inline soutěží, kdy u nás na palubovce hraje IHC Nový Jičín, pořádáme inline „Horskou ligu“ amatérů a v dopoledních hodinách svážíme děti ze školek a prvních stupňů základních škol na oblíbené „Veselé sportovky“. Jde o to, že děti v první polovině sportovek pod vedením našich trenérů cvičí a v druhé polovině pro ně máme nachystané skákací hrady, šlapací káry, kola, trampolíny a mnoho dalších prvků k zábavě. Děti jsou nadšené pohybem, ale samozřejmě i všemi těmi dalšími atrakcemi. V odpoledních hodinách na inline ploše probíhají všechny letní tréninky jak hokejového tak krasobruslařského klubu. O víkendech potom inlinové, florbalové, házenkářské, futsalové a další turnaje.

  • Co plánujete na sezónu zimní?

Z provozního hlediska považuji za nejdůležitější, že se nám povedlo uzavřít s ČEZ Distribucí novou smlouvu a tím nabíháme na nový systém měření, což by mělo vést k velké úspoře finančních prostředků. Jinak bude probíhat pouze záchovná údržba. Důvodem toho je blížící se rekonstrukce střechy. Nemělo by smysl pouštět se do větších oprav, které by rekonstrukce střechy vrátila zpět.

A v činnosti?

Tam chceme pokračovat v nastartovaných projektech. Velmi úspěšné je bruslení škol a školek, kde už se nám jednotlivé školy a školky už hlásí samy. Je to obrovský posun, protože na začátku bylo velmi složité vysvětlit, že led je sice tvrdý, ale bezpečný. Dnes jsou děti na ledě jako doma, nejdříve je naučíme padat a potom bruslit. Už při druhé, třetí lekci většina odhodí chodítko a bruslí sama. Je to paráda. Dalším veleúspěšným projektem je víkendová školička bruslení. Lekce začínají už na začátku září a trvají prakticky do ukončení ledové sezóny. Účastníci nám plynule přecházejí ze začátečníků do pokročilých a potom si dají pokročilé ještě jednou, jak je to baví. Alfa a omega je pro nás mládež. Mě se týká hlavně zajištění naplnění rozpočtu. Za těch 20 let, co jsem u toho, mohu zodpovědně říct, že u nás je na prvním místě finančně zabezpečit mládež, až potom jsou na řadě muži. Máme to tak v hlavách prostě nastavené. Někdy se ozývají hlasy, že bychom měli využít více sociálního tlaku, vzít si tzv. mládež jako rukojmí, ale to není náš styl. Stále věříme, že za nás mluví naše práce a za ní si stojíme!

  • Mohl bys nám ještě sdělit něco víc o rekonstrukci střechy?

Od dubna probíhají na zimáku kontrolní dny pro přípravu projektové dokumentace. Podařilo se nám iniciovat vypracování posouzení střešního pláště z hlediska tepelných výkyvů, dále potom akustické zkoušky a objeli jsme řadu zimáku ohledně osvětlení a ozvučení. Myslím, že spolu s panem projektantem se nám do projektu podaří zapracovat všechny alternativy, které povedou ke kvalitnímu provedení stavby i s příslušenstvím poplatným tomu, že žijeme ve 21. století. Můžeme se jen těšit!!!

  • A realizace?

Z hlediska harmonogramu města, byla doba realizace naplánována na druhou polovinu roku 2019. To by hokejovému i krasobruslařskému klubuvystavilo stopku na celou sezónu 2019/2020. Proti tomu jsem vystoupil a povedlo se harmonogram, i díky vstřícnému postoji hasičů, města a dalších zainteresovaných posunout na březen až srpen 2020. Našim „tajným“ přáním je v roce 2019 dokončit rekonstrukci zimního stadionu z jihozápadní strany, kde by měla vzniknout malá tělocvična s gymnastickým sálem, ošetřovnou a dětskou hernou s přebalovacím a kojícím koutkem. Další výzvou pro nás je vybudování ubytovny, o jejíž potřebnosti již několik let mluvíme. Ale tyto realizace úzce souvisí s plány města. My jsme iniciovali vypracování dokumentu „Plán rozvoje sportu 2017 – 2025“, kde jsou tyto rekonstrukce vyjmenovány na předních místech a občany vnímány jako velmi potřebné.

Jak vidíš další vývoj zimního stadionu? Kam bude směřovat?

Těším se na to! Tak jak bylo v minulé funkcionářské generaci snem vybudovat stabilní prostředí pro všechna družstva mládeže a II. Ligu mužů, což se nám nyní daří už cca 25 let držet, je našim snem posunout všechno ještě o stupínek výše. Myslím, že v ruku v ruce s dokončením dostavby zimního stadionu spolu s rekonstrukcí střechy se všemi prvky, které jsem zmínil výše, by zázemí našeho zimáku bylo srovnatelné ne-li na vyšší úrovni než mají zimní stadiony v okolí a to by se už ze snu mohla stát myšlenka a z myšlenky je k realizaci přece jen blíže. Ale teď opravdu jen sním…

Ještě nám prozraď, jak vypadá letitý spor s městem?

Skončil. Myslím, že v tomto sporu bylo od začátku jasné, kde je pravda. Ale vítěze nemá. Všichni jsme tomu věnovali až přespříliš energie a stálo nás to některé i zdraví. Už bych to nechtěl zažít. Ale pokud bych se měl rozhodovat znovu, tak bych neváhal a náš zimák, jeho koncepci a postoje bych bránil znovu! Myslím, že mluvím za všechny v našem týmu. Přece jen,první se kolem dění na zimáku pohybuje od roku 1977, druhý od roku 1985, třetí od roku 1993, čtvrtý od roku 1996, pátý od roku 1998 a…, a tak dál. Jsme připraveni!

Luboše zpovídal Bob5
HK Nový Jičín
4
HC Slezan Opava
Online
Rozpis ledové plochy
Aktuality
16.6.2019
Štěpán Macháček, hráč Třince, náš odchovanec,byl nominován na tréninkový kemp ČR 18 , který se uskuteční ve dnech 22. – 27. června 2019 v Rokycanech. Blahopřejeme !!!
16.6.2019
Odchovanec Nového Jičína, hráč Vítkovic, Ondřej Cubo, obdržel pozvánku do reprezentace U 17 na přípravný kemp v Porubě ve dnech 22. - 25. června. Blahopřejeme !!!
14.6.2019
Muži hrají přátelské utkání s Kopřivnicí ve fotbalu ve středu 19.6. v 18,00 na umělce v Novém Jičíně. Rádi Vás uvidíme!!!
26.4.2019
Letní příprava mužů a juniorů, pod vedením trenérů Macháčka a Gebauera, bude zahájena 20.5. na Zimáku v Novém Jičíně.
16.4.2019
V Nominaci reprezentace ČR 16 ženy na EVROPSKÝ POHÁR, který se uskuteční ve dnech 21. – 29. dubna 2019 v Příbrami je i naše Alexandra Hřívová, blahopřejeme !!!
6.4.2019
Jiří Plandor a Štěpán Macháček z HC Oceláři Třinec, odchovanci našeho klubu, se stali Mistry ČR juniorů. Blahopřejeme !!!
Mládež
J S M 8 7 6 5 4 3 2

Starší žáci na mezinárodním turnaji STŘÍBRNÍ !!!

N o v ý J i č í n - T ř i n e c

Zlatá generace ročníku 2009 opět úřadovala

N o v ý J i č í n