Nestor Ďáblů - Jiří Mohler
4.9.2018, Bohumil Vincura

Nestor Ďáblů - Jiří Mohler

N o v ý J i č í n

O rozhovor jsme požádali Jiřího Molera, dlouholetého sekretáře klubu, nestora novojičínského hokeje :

Jak dlouho pracujete pro novojičínské hokejisty a jak jste se vůbec k této práci dostal?

Abych pravdu řekl, tak takových 40 let, kdysi jsem byl požádán, jestli bych nechtěl dělat předsedu komise mládeže do klubu, který chtěl začít nábory a podobně. Takže jsem začínal u mládeže.

Za tu dobu zažil klub mnoho úspěchů, ale také neúspěchů, na které z nich nejvíce vzpomínáte?

Pokud jde o výrazné úspěchy, pak je to bezesporu 2x za sebou titul mistrů republiky mládeže (letos vyhrál ročník 2009 dokonce i Evropský pohár Superturnaje,.cz – pozn. Redakce), co se týká neúspěchu, pak za největší neúspěch považuji, že přes veškerou náborovou činnost máme některé ročníky dětí velmi slabé. Bohužel, v přípravce jich máme spoustu, ale pak nám děti někam utečou, jestli k počítači, nebo k jinému sportu, opravdu nevím. Přihlášek máme dost, ale postupem času nám dětí ubývá. Buď to rodiče neutáhnou finančně, časově, nebo vznikne nějaká nechuť, opravdu nevím.

Podle Vás, kdo je největší personou klubu v dosavadní historii?

Po vzniku velké krize v klubu se na scéně objevil Hary Toman, který přivedl syna Radomíra Tomana, který dostal úkol klub stabilizovat. To se povedlo, Radomír je u klubu dodnes ve funkci předsedy, a od té doby klub funguje bez jakýchkoliv výkyvů a problémů. Pro mne tedy jednoznačně největší persona klubu je Hary Toman, který stál nejen u zrodu nové etapy novojičínského hokeje, ale byl přímo jejím strůjcem. A do doby krize do dnešního dne, je rodina Tomanů základem stability klubu.

Kdo je podle Vás nejvýraznější hráčskou osobností Nového Jičína?

Osobně jsem vždy nejvíce obdivoval Aleše Badala. Ten tady přišel z Vítkovic, byl to ligový hráč, který to ale na sobě nikdy nedával znát ve vztazích s hráči, že by se povyšoval a podobně, ale na hřišti to bylo vidět. By to dle mého názoru hráč, který morálně i hokejovým uměním zde přinesl nejvíce. Posil z ligových hráčů zde byla celá řada, ale nikdy to již nebyl Aleš Badal.

Za ta léta máte spoustu zkušeností a můžete srovnávat. Doba minulá byla lehčí nežli doba přítomná?

Za ta léta si nesmírně považuji, že od doby postupu do II. Ligy jsme nikdy nesestoupili a už je to 25 let. Byli jsme a jsme klub se stabilním zázemím a profesionálním vedením, které dokázalo perfektně pracovat v minulosti, stejně tak pracuje v přítomnosti a věřím, že tomu tak bude i v budoucnosti.

Všimli jsme si, že v poslední době u A mužstva hrají čím dál, tím víc odchovanci klubu

Cílem klubu bylo VŽDY hrát se svýma a jsme šťastni, když je nejméně polovina kádru domácích hráčů. Je to naše vizitka práce s mládeží a mládež vidí, že se má kam posunovat. Odchovanci by měli tvořit jádro klubu a i když se to někdy moc nedařilo, v poslední době, si myslím, že to začíná být u mužstva to pravé, že hrají srdcem, akorát potřebují čas na zkušenosti. Opačným příkladem byla Břeclav, obdivoval jsem, jak byla schopna dát dohromady z celé republiky žoldáky. Zpočátku jim to fungovalo dobře, ale postupem času se ukázalo, že nemají to domácí srdíčko a Břeclav dopadla, jak dopadla. My budeme vždy stavět na domácích odchovancích. Věříme, že jsme je dobře vychovali, že v nich vždy zůstane patřičná hrdost ke klubu a to je ten kousek navíc, který dává větší sílu nejen jim, ale i klubu.

Platí stále, že hrát II. ligu je vstupenka do vyšších soutěží?

Ano, bez pochyb. A musím říct, že v poslední době je ta spolupráce zejména s I. ligou lepší a lepší. Ať již jsou to střídavé starty, nebo možnost rozehrání se po zranění a další bonusy pro hráče i pro kluby, když taková spolupráce funguje.

Dokázal byste spočítat, či jmenovat hráče, kteří měli s Novým Jičínem v mládí spojitost, dnes hraje či hráli extra ligu či NHL, KHL?

Nikdy jsme to extra nepočítali, ale hráčů, kteří hráli extraligu juniorů, byla spousta, nejméně k padesáti. Ale ti, kteří tuto nejnáročnější hokejové období přežili, bylo málo. To juniorské období je opravdu nejnáročnější pro každého kluka, je tam spousta jiných zájmů, škola, děvčata, a tak dále. Tam se rozhoduje mezi úspěchem a schopností pokračovat výkonnostně výše. Tam musí kluci v sobě najít hlavně spoustu morálních sil, aby byli schopni hokejového růstu. Fyzicky i hokejově připraveni bezesporu jsou.

Děkujeme za rozhovor

Závěrem mi dovolte, abych se s Vámi podělil o dojmy z tohoto rozhovoru, neboť jsme si o hokeji mohli vyprávět hodně, hodně dlouho. Zkušeností má pan Mohler habaděj. Mne však zaujala neobyčejná skromnost a pokora, která z tohoto vzácného muže vyzařovala při každém jeho slovu. V 86 letech je tento může pro klub ikonou, ať již si to mnozí uvědomují, nebo ne. Přejeme mu mnoho zdraví a radosti v osobním i hokejovém životě a těšíme se, že ho budeme ještě dlouho potkávat na našem Zimáku!

Mimochodem, skromnost nade vše….. Těch hráčů, kteří prošli Novým Jičínem a jejich jméno má zvuk v Novém Jičíně i ve světě je více nežli pár)))))))))

Tomáš Fleischmann, Aleš Badal, Jan Dresler, David Květoň, Rostislav Klesla, Tomáš Štůrala, Vladimír Svačina, Petr Gulda, Martin Adamský, Václav Slabý, Robin Bacul, Michal Kovařčík a Ondřej Kovařčík5
HC Kopřivnice
0
HK Nový Jičín
Online
7.kolo, 1.1.2021
SHK Hodonín
Rozpis ledové plochy
Aktuality
27.11.2020
V listopadu oslavili narozeniny Rok Macuh, Roman Maliník, Jakub Lehečka a Petr Galuška. GRATULUJEME !!!
25.11.2020
3. kolo je ukončeno, přišla spousta správných odpovědí že tato duše patřila Jakubovi Lehečkovi, ale první byla Dorota Šťastná - GRATULUJEME !!!
25.11.2020
Dnes slaví narozeniny Jakub Lehečka - moc GRATULUJEME !!!
24.11.2020
Vážení rodiče, veškeré odkazy, týkající se ONLINE TÝDNE HOKEJE, najdete na stránkách https://pojdhrathokej.cz/
23.11.2020
Vítězem 2. kola se stal Filip Jaglarz, přišla spousta správných odpovědí, ale on byl zkrátka první. GRATULUJEME !!!
20.11.2020
Už už to vypadalo, že hrníček si odnese Rok Macuh, který se skrýval pod tajenkou 1. kola, ale nakonec přece jen přišla správná odpověď od Adély Berčíkové. Ke krásnému hrníčku GRATULUJEME !!!
Mládež
J S M 8 7 6 5 4 3 2

Česká unie sportu o návratu dětí na tréninky: Ať se zvýší počet osob na třicet

V rámci postupného uvolňování protiepidemických opatření by se mohl vrátit organizovaný amatérský sport v pondělí 30. listopadu. A to včetně pravidelných tréninků dětí. Česká unie sportu vítá iniciativu...

Hokej a škola

Sázet vše na jednu kartu se nevyplácí. O hokeji to platí obzvlášť. Rodiče by rozhodně neměli podporovat malé hokejistky a hokejisty jen co se jejich záliby v hokeji týče, ale měli by se postarat i o to, aby si...