Nestor Ďáblů - Jiří Mohler
4.9.2018, Bohumil Vincura

Nestor Ďáblů - Jiří Mohler

N o v ý J i č í n

O rozhovor jsme požádali Jiřího Molera, dlouholetého sekretáře klubu, nestora novojičínského hokeje :

Jak dlouho pracujete pro novojičínské hokejisty a jak jste se vůbec k této práci dostal?

Abych pravdu řekl, tak takových 40 let, kdysi jsem byl požádán, jestli bych nechtěl dělat předsedu komise mládeže do klubu, který chtěl začít nábory a podobně. Takže jsem začínal u mládeže.

Za tu dobu zažil klub mnoho úspěchů, ale také neúspěchů, na které z nich nejvíce vzpomínáte?

Pokud jde o výrazné úspěchy, pak je to bezesporu 2x za sebou titul mistrů republiky mládeže (letos vyhrál ročník 2009 dokonce i Evropský pohár Superturnaje,.cz – pozn. Redakce), co se týká neúspěchu, pak za největší neúspěch považuji, že přes veškerou náborovou činnost máme některé ročníky dětí velmi slabé. Bohužel, v přípravce jich máme spoustu, ale pak nám děti někam utečou, jestli k počítači, nebo k jinému sportu, opravdu nevím. Přihlášek máme dost, ale postupem času nám dětí ubývá. Buď to rodiče neutáhnou finančně, časově, nebo vznikne nějaká nechuť, opravdu nevím.

Podle Vás, kdo je největší personou klubu v dosavadní historii?

Po vzniku velké krize v klubu se na scéně objevil Hary Toman, který přivedl syna Radomíra Tomana, který dostal úkol klub stabilizovat. To se povedlo, Radomír je u klubu dodnes ve funkci předsedy, a od té doby klub funguje bez jakýchkoliv výkyvů a problémů. Pro mne tedy jednoznačně největší persona klubu je Hary Toman, který stál nejen u zrodu nové etapy novojičínského hokeje, ale byl přímo jejím strůjcem. A do doby krize do dnešního dne, je rodina Tomanů základem stability klubu.

Kdo je podle Vás nejvýraznější hráčskou osobností Nového Jičína?

Osobně jsem vždy nejvíce obdivoval Aleše Badala. Ten tady přišel z Vítkovic, byl to ligový hráč, který to ale na sobě nikdy nedával znát ve vztazích s hráči, že by se povyšoval a podobně, ale na hřišti to bylo vidět. By to dle mého názoru hráč, který morálně i hokejovým uměním zde přinesl nejvíce. Posil z ligových hráčů zde byla celá řada, ale nikdy to již nebyl Aleš Badal.

Za ta léta máte spoustu zkušeností a můžete srovnávat. Doba minulá byla lehčí nežli doba přítomná?

Za ta léta si nesmírně považuji, že od doby postupu do II. Ligy jsme nikdy nesestoupili a už je to 25 let. Byli jsme a jsme klub se stabilním zázemím a profesionálním vedením, které dokázalo perfektně pracovat v minulosti, stejně tak pracuje v přítomnosti a věřím, že tomu tak bude i v budoucnosti.

Všimli jsme si, že v poslední době u A mužstva hrají čím dál, tím víc odchovanci klubu

Cílem klubu bylo VŽDY hrát se svýma a jsme šťastni, když je nejméně polovina kádru domácích hráčů. Je to naše vizitka práce s mládeží a mládež vidí, že se má kam posunovat. Odchovanci by měli tvořit jádro klubu a i když se to někdy moc nedařilo, v poslední době, si myslím, že to začíná být u mužstva to pravé, že hrají srdcem, akorát potřebují čas na zkušenosti. Opačným příkladem byla Břeclav, obdivoval jsem, jak byla schopna dát dohromady z celé republiky žoldáky. Zpočátku jim to fungovalo dobře, ale postupem času se ukázalo, že nemají to domácí srdíčko a Břeclav dopadla, jak dopadla. My budeme vždy stavět na domácích odchovancích. Věříme, že jsme je dobře vychovali, že v nich vždy zůstane patřičná hrdost ke klubu a to je ten kousek navíc, který dává větší sílu nejen jim, ale i klubu.

Platí stále, že hrát II. ligu je vstupenka do vyšších soutěží?

Ano, bez pochyb. A musím říct, že v poslední době je ta spolupráce zejména s I. ligou lepší a lepší. Ať již jsou to střídavé starty, nebo možnost rozehrání se po zranění a další bonusy pro hráče i pro kluby, když taková spolupráce funguje.

Dokázal byste spočítat, či jmenovat hráče, kteří měli s Novým Jičínem v mládí spojitost, dnes hraje či hráli extra ligu či NHL, KHL?

Nikdy jsme to extra nepočítali, ale hráčů, kteří hráli extraligu juniorů, byla spousta, nejméně k padesáti. Ale ti, kteří tuto nejnáročnější hokejové období přežili, bylo málo. To juniorské období je opravdu nejnáročnější pro každého kluka, je tam spousta jiných zájmů, škola, děvčata, a tak dále. Tam se rozhoduje mezi úspěchem a schopností pokračovat výkonnostně výše. Tam musí kluci v sobě najít hlavně spoustu morálních sil, aby byli schopni hokejového růstu. Fyzicky i hokejově připraveni bezesporu jsou.

Děkujeme za rozhovor

Závěrem mi dovolte, abych se s Vámi podělil o dojmy z tohoto rozhovoru, neboť jsme si o hokeji mohli vyprávět hodně, hodně dlouho. Zkušeností má pan Mohler habaděj. Mne však zaujala neobyčejná skromnost a pokora, která z tohoto vzácného muže vyzařovala při každém jeho slovu. V 86 letech je tento může pro klub ikonou, ať již si to mnozí uvědomují, nebo ne. Přejeme mu mnoho zdraví a radosti v osobním i hokejovém životě a těšíme se, že ho budeme ještě dlouho potkávat na našem Zimáku!

Mimochodem, skromnost nade vše….. Těch hráčů, kteří prošli Novým Jičínem a jejich jméno má zvuk v Novém Jičíně i ve světě je více nežli pár)))))))))

Tomáš Fleischmann, Aleš Badal, Jan Dresler, David Květoň, Rostislav Klesla, Tomáš Štůrala, Vladimír Svačina, Petr Gulda, Martin Adamský, Václav Slabý, Robin Bacul, Michal Kovařčík a Ondřej Kovařčík5
HC Kopřivnice
0
HK Nový Jičín
Online
Rozpis ledové plochy
Aktuality
17.5.2021
V 15. kole našeho seriálu nám odpovídal Milan Urban a hrneček od nás dostane Daniel Horák z Rybího !!! GRATULUJEME !!!
9.5.2021
39.den soutěže Ďáblíci se připravují na novou sezonu je za námi. V čele soutěže je stále Vojta, kterému na záda dýchají Seboš, Siki a Maty. 🥇🥈🥉 Kdo z nich si vybojuje nádherné ceny od našich odchovanců Ondra Kovařčík, Michal Kovařčík a Honza Bartko. Speciální cenu máme od Jan Zahradníček. V samostatné kategorii za nejlepšího hráče v úkolech. 💪 Vše sledujete na našem FB.
5.5.2021
VOJTA jede. I po 35. dni je v čele pelotonu Vojta Novotný. Tradiční soupeři jsou mu však stále v patách 35.den
1.5.2021
Druhý nejproduktivnější obránce Chance ligy, náš odchovanec, Jan Bartko posílí Znojmo v mezinárodní Bet-at-home ICE Hockey League.
13.4.2021
Vojta N. jde do čela 13.den
13.4.2021
I za nepříznivého počasí pokračuje naše Soutěžení, v čele je pořád Seboš, těsně za ním Siki nejmladší a Vojta N. 12. den
Mládež
J S M 8 7 6 5 4 3 2

Návrat amatérských soutěží je v dohledu

N o v ý J i č í n - Čtvrtek přinesl další dobré zprávy pro děti, mládež i ostatní amatérské sportovce. Na sportoviště a posléze i do soutěží by se měli vracet rychlým tempem.

Průběžné pořadí a nové úkoly na týden od 10.5. do 16.5.

N o v ý J i č í n - 39.den soutěže Ďáblíci se připravují na novou sezonu je za námi. V čele soutěže je stále Vojta, kterému na záda dýchají Seboš, Siki a Maty. 🥇🥈🥉 Kdo z nich si...